Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gökçeada’ya 280 Yataklı Yurt

Gökçeada’nın Yeni Bademli köyünde

Gökçeada’nın Yeni Bademli köyünde KYK’ya bağlı 280 yataklı kız öğrenci yurdunun açılışı, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Gökçeada ilçesine bağlı Yeni Bademli köyünde KYK’ya bağlı 280 yataklı kız öğrenci yurdunun açılış töreni önceki gün gerçekleştirildi. Törene Ak Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel, KYK İl Müdürü Salih Kılıç, Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Yüksel, Çanakkale Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, İlçe Banka Müdürleri, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

6 yıldır inşaatı devam eden Kız Öğrenci Yurdunun açılışı için ilk konuşmayı KYK İl Müdürü Salih Kılıç yaptı. Kılıç konuşmasında şunları dile getirdi: “Çanakkale KYK olarak bundan 2 yıl önce 3700 olan öğrenci kapasitesini 8263’e çıkardık. Çanakkale’de yeni bir yurt daha açacağız. O yurt açıldıktan sonra KYK’ya başvuran herkes yurda yerleşmiş olacak. Bunun için hem siyasi iradeye hem de Bakanlığımıza, gösterdikleri fedakarlıktan dolayı teşekkür ediyorum. Gökçeada’da 6 yıldır inşaatı devam eden yurdumuzu nihayet açıyoruz. 280 kapasiteli bir yurt burası. Şu ana kadar 74 kayıt yapıldı.”

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ise konuşmasında şunları kaydetti: “Bu yurdun açılmasına vesile olanlara teşekkür ediyorum. Burada çok güvenle ve rahat kalabilecekleri bir ortam hazırlandı. Bu aşamadan sonra biz yerel yönetim olarak hizmet konusunda KYK’nın nasıl bir ihtiyacı varsa, onların yanında olmak adına elimizden gelen her şeyi yapacağız. Çanakkale il genelinde düşünüldüğünde hizmetler noktasında, hizmete aç olan illerimizden birisiydik. Son zamanlarda yapılan hizmetler noktasında memnuniyetimizi dile getirmek istiyorum. Bu hizmetleri veren herkese teşekkür ediyorum.”

“ŞARTLARI ZORLAYIP DAHA ÇOK ÖĞRENCİYE HİZMET EDECEĞİZ”

Ak Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan: “Türkiye’mizin en batısındayız ve özel bölgelerinden bir tanesindeyiz. Çanakkale’mizin gururu, turizmimizin gururu, Gökçeada’mızda olmaktan büyük gurur duyuyorum. Bugün 280 kişilik otel kalitesinde bir hizmet sunan kız yurdumuzun açılışını yapıyoruz. Eğitim tartışmasız hükümetimizin de en önemli başlıklarından bir tanesi. Ancak ada tarzı yerlerde eğitimin klasik olgusunun yanı sıra bir de ekonomik tarafı öne çıkıyor. Adada ne kadar öğrenci, ne kadar üniversite ve aynı zaman da esnafın da mutlu olduğu ekonominin de çevrenin de hareketlendiği bir ana başlık haline geliyor. Dolayısıyla her ne kadar üniversite gibi olmasa da üniversitenin yan kuruluşu olan KYK’nın bir tanesinin  açılışını yapmak, küçük adamıza bu güzel tesisi kazandırmak bizim için büyük mutluluk sebebi. Kredi Yurtlar Kurumu 1961’de kurulan uzun  yıllardır ülkemize hizmet eden önemli kuruluşlardan bir tanesi. Ancak Çanakkale’miz açısından baktığımız da 2002 yılında özellikle 2 tane yurdun ve 2000 civarında öğrencinin olduğu yurtlarımız bugün 8500’lere yaklaşan 11 yurtla hizmet eden ayrı bir kuruluş haline gelmeye başladı. Ümit ediyoruz her ilçemizde de  özel sektörü teşvik ederek, hem özel hem kamu yatırımları ile beraber, öğrenci yurtlarımızın artmasının bizler de hizmetkârı oluruz. Çünkü 50.000’ne yaklaşan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bölgemizin en önemli okullarından bir tanesidir. Aynı şekilde bu 50.000 öğrencimizin özel yurtları, kendi imkânları ve bunun yanında 8500 civarı kamu yatırımı ile beraber öğrencinin olması, bizim için ayrı bir gurur vesilesi. Ancak bunun yeterli olmadığını daha çok zorlayarak şartlarımızı daha fazla öğrenciye hizmet etmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum. Ama şunu da söyleyeyim gururla ben de öğrencilik yaparken yurtlarda kaldım. O zaman ki yurtlarla bugünkülerin çok farklı olduğunu ifade etmek isterim. Ranza sistemiz 8-10 kişinin kaldığı odalar, çok gerilerde kaldı. Şimdi 3-4 kişinin kaldığı ranza olmayan baza sistemi ile beraber otel kalitesinde hizmet veriyor Kredi Yurtlar Kurumumuz. Hem kredi veren hem yurt yapan çok özel bir kuruluşumuz. O yüzden ben tekrar il müdürümüz başta olmak üzere, tüm çalışanları kutluyorum. Omuz verin destek verin, daha çok Gökçeada’ya da Çanakkale’mize de yurt yapmaya çalışalım” dedi.

Konuşmaların ardından yurdun açılışı için kurdele kesimi yapıldı. Arkasından Ak Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ve beraberindeki kafilenin odaları, etütleri ve kantini gezmesiyle program sona erdi.

Engin Ören

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech