Kaya: “Çanakkale’de Mezbaha Yok”

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya Çanakkale’de mezbaha bulunmadığı için vatandaşların Kurban Bayramında mağdur olduklarını ileri sürerek gazetemize açıklamalarda bulundu. 

Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda vatandaşlara hayvan kesimi için bir alan gösterilmediğini iddia ederek ve yıllardır kent merkezinde mezbaha bulunmadığını belirterek hem üreticinin hem tüketicinin mağdur olduğunu ifade eden Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, gazetemize konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çanakkale Belediyesinin bu konuya önem vermediğini, yıllardır kentte böyle bir tesisin eksik olduğunu, daha az öneme sahip projelerin hayata geçirilirken hayati önem taşıyan mezbaha eksikliğine çare bulunmaya çalışılmadığını belirten Kaya, Çanakkale Belediyesinden bir an önce bu alanda bir proje yapılması için yetkilileri göreve davet etti.

Konu ile alakalı gazetemize konuşan Kaya şunları dile getirdi: “Geçtiğimiz hafta atlattığımız Kurban Bayramında Çanakkale’de Kurban kesim yerinin olmaması veya belli alanlarda düzenlenmiş Kurban kesim yerlerinin olmaması vatandaşları zor durumda bıraktı. Kurban kesecek vatandaş belli köylerde ya da şehrin dışındaki çiftliklerde kesim yaptırmak zorunda kaldı. Gönül isterdi ki Çanakkale merkezde belli alanlar, belli hijyen kuralları çerçevesinde Kurban kesecek yetkililer olsun. Hadi bunu geçelim Çanakkale’de şu anda bir mezbaha yok zaten. Çanakkale’de Belediyeye ait, gelen hayvanların kesime uygunluğunun ve sağlıklı olduğunun kontrol edildiği ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra hayvanın kesime gönderileceği bir mezbaha yok. Bu durum çok acı verici. Şehir merkezinde yaşayan vatandaşların yediği etler, ilçelerde kesilen ve nasıl kesildiği, ne şartlarda kesildiği belli olmayan hayvanların etleri. Çanakkale’ye en kısa zamanda bir mezbaha yapılması gerekiyor.”

“KENTTE MEZBAHANIN OLMAMASI BELEDİYENİN UTANCIDIR”

“Kentte mezbahanın olmaması hem üreticiyi hem tüketiciyi mağdur ediyor. Merkeze bağlı köylerde hayvancılık yapan ve hayvanını kestirmek isteyen bir üretici kesim için mezbahası olan ilçelere gitmek zorunda kalıyor. Bu da ulaşım maliyetleri açısından üreticiyi zorlayan bir durum. İlçelerde mezbaha varken kentte mezbahanın olmaması Çanakkale Belediyesinin utancıdır. Bir an önce Çanakkale’de bir mezbahanın tesis edilmesi gerekiyor. Bu mezbahada kesimi yapılacak hayvanların önce bir kontrolden geçerek kesime uygun olup olmadığı sonrasında da hijyen kurallarına göre kesiminin yapılacağı şekilde bir bina tesis edilmeli. Tüketicinin sağlığını korumak için de böyle bir tesise ihtiyaç var. Daha önce Marina Restorant’ın olduğu yer mezbahaneydi. Çanakkale’nin Güzelyalı Plajından önce bir mezbahaya ihtiyacı var. Çanakkale Belediyesini bu hususta adım atması, hem üreticiyi hem tüketiciyi daha fazla mağdur durumda bırakmaması için göreve davet ediyorum.”

ÇANAKKALE BELEDİYESİNDEN YER TAHSİSİ AÇIKLAMASI

Çanakkale Belediyesi Zabıta Amirliğinden edinilen bilgiye göre Kurban Bayramında vatandaşların kurbanlarını kesmeleri için Sümerbank arazisinin arkasında kalan bölgede yer tahsisi yapıldığı, hatta bir veteriner görevlendirildiği, zabıta ekiplerinin ise Kurban Bayramı süresince kentte devriyelere çıkarak umuma açık ve Kurban kesiminin yasak olduğu yerlerde kesim yapanlar için gerekli uyarıların yapıldığı belirtildi. Ayrıca Kurban kesim yerinde vatandaşlara Belediye tarafından etlerini koyabilecekleri 2000 adet hijyenik saklama poşetinin dağıtıldığı bilgisi de paylaşıldı.

Engin Ören


Bu haber 07/09/2017, Perşembe günü yayınlandı, 361 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com