BAYRAM TATİLİNDEN KALAN

5 sene önce Engin Ören Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

30 Ağustos Zafer Bayramı tatili ve Kurban Bayramı tatilinin birleşmesi sonucu Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen 10 günlük uzun tatil dün itibarıyla sona erdi. Her Kurban Bayramı haberlerinde olduğu gibi bu Kurban’da da acemi kasaplar Ana Haber Bültenlerinde adlarından sık sık bahsettirdiler. Çocukların önünde Kurban kesen, kestiği Kurbanın derisini yüksek gerilim hattı direğinde yüzen ve aldığı Kurbanı elinden kaçırarak top yekûn bir hayvanın arkasından koşanların haberlerini izlemekten alı koyamadık kendimizi…

Kurban Bayramı boyunca acemi kasapların çeşitli yerlerinden yaralanarak 112 acil servislerine başvurduğu haberleri, en çok izlediğimiz görüntüler arasında yer alırken bayram sonu rakamlara bakıldığında 5 binden fazla vatandaşın, Kurban kesmeye çalıştığı esnada vücudunun farklı yerlerinden yaralandığı belirtildi. Uzun tatili fırsat bilip yollara düşen vatandaşların karıştığı trafik kazalarında son rakamlara göre 100 kişi hayatını kaybederken 425 kişi de kazalardan yaralı olarak kurtuldu. Uzun tatilin ekonomimizde yarattığı kazanç ve kayıpları ise daha sonra açıklanacak verilerden takip edeceğiz. Turizm sektörü bu tatili iyi değerlendirirken bilhassa ihracat verilerinde meydana gelen gerileme yılsonu rakamlara nasıl yansıyacak merak konusu. Yani getirisi olduğu kadar götürüsü de oldu bu uzun tatilin.

Çanakkale’de yine feribot kuyruğu kilometrelerce uzadı. Tatilin bitişiyle dönüş yoluna düşen vatandaşlar feribota binmek için saatlerce beklemek zorunda kaldı. GESTAŞ tarafından ek gemi seferleri konularak, uzayan araç kuyruğuna çare olunmaya çalışıldı. Trafik polisleri ise tatil boyunca yollarda vatandaşların güvenli seyahat etmeleri için adeta canla başla çalıştı. Ülkenin her yerine ‘Frene değil, kurala güven’ afişleri asılarak, kurallara uyulması yönünde sürücüler uyarıldı. Acı olan ise 2017 yılında olmamıza rağmen kurallara uyulması yönünde kamu bilincinin hala asılan afişlerle sağlanmaya çalıştığı olarak kayıtlara geçti.

 


Bu haber 04/09/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 202 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com