Ak Kadınlardan “Okuma Seferberliği”

Geçtiğimiz Pazartesi günü Halk Bahçesi’nde toplanan Ak Parti Kadın Kolları üyeleri, “Okuma Seferberliği” kampanyası kapsamında bir araya gelerek kitap okuma etkinliği gerçekleştirdiler.

“Okuma Seferberliği” kapsamında, her ayın belli günlerinde bir araya gelen Ak Parti Kadın Kolları üyeleri, geçtiğimiz Pazartesi günü Halk Bahçesi’nde bir araya geldiler. Toplantıya Ak Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Av. Gültekin Yıldız, Ak Parti Sosyal Politikalar Başkanı Adem Yılmaz, Ak Parti Kadın Kolları Başkan Yardımcısı ve Sosyal Birimler Başkanı Gülsüm Bolayır ve çok sayıda kadın kolları mensubu katıldı.

Etkinlikte “Okuma Seferberliği” hakkında bilgi alma fırsatı bulduğumuz Ak Parti Sosyal Politikalar Birim Başkanı Adem Yılmaz, “Biz Çanakkale’de 2016 Aralık ayında Okuma Seferberliği adı altında bir proje başlattık. Projemizin amacı Çanakkale’de teşkilatlarımızın daha donanımlı, kültürlü ve bilgili olmalarını sağlamak. Aynı zamanda olaylara daha geniş açıdan bakabilmeleri ve kelime dağarcıklarının geniş olması. Bu proje doğrultusunda Bayramiç’te yaptığımız toplantıda bütün birim başkanlarımıza kitap okumayı zorunlu hale getirdik. 2. Aşamasında da sadece birim başkanlarımıza değil, birim başkanlarımızın evlerinde de kitap okumayı zorunlu hale getirdik. Her hafta belirledikleri bir saatte, evdeki diğer tüm iletişim araçlarını kapatarak kitap okumalarını hedefledik. Bu hedeflerimiz doğrultusunda da gayet güzel başarılar elde ettik. Sonrasında bu işte daha çok kadınlarımızı ön planda tutarak, özellikle merkezde ve ilçelerde her ayın belirli günlerinde sosyal toplumun çok olduğu yerlerde kitap okuma etkinlikleri gerçekleştirerek, toplumu kitap okumaya teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Merkezde bu işin koordinatörlüğünü Kadın Kolları İl Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Sosyal Birimler Başkanı’mız Gülsüm Bulayır üzerinden yürütüyoruz. Bu işte özellikle kadınları hedef almamızın sebebi, şu anda okumayan ve sadece internette zaman harcayan bir gençlik geliyor. Annelerimiz özellikle bu okuma alışkanlıklarını kendileri oluşturabilirlerse ve küçük yaşta çocuklarına okumayı öğretebilirlerse, gelecekte herkes okumanın değerini daha iyi bilirler. Amacımız bu okuma kültürünü bütün Çanakkale’ye hatta bütün Türkiye’ye yaymak. İnşallah ilerleyen dönemde hem okuma anlamında, hem de kültürel anlamda çok büyük iş başarmış olacağız. Bu yüzden buraya katılan ve emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Her ay düzenleyeceğimiz bu etkinlikte sayımızın her geçen gün daha da artmasını temenni ediyorum.” dedi.

Ayrıca toplantıyla eşlik eden Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Av. Gültekin Yıldız da, “Öncelikle böyle bir organizasyonu yaptıkları için kadın kollarımıza ve kadın kolları başkan yardımcımıza teşekkür ederiz. Beni de davet ettiler ve geldim. Bende böyle bir organizasyondan faydalanmış oldum. Kitap okumak çok önemli. Bugün topluma baktığımızda kitap okumaya saatlerce zaman ayrılıyor. İnternete saatlerce zaman harcanıyor. Ama kitap okuma dakika Türkiye ortalamasında dakikalar ile ölçülüyor. Bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Hele sosyal medyayı değerlendirdiğimizde, yalan haber ve bilgilerin doğruymuş gibi sunulduğu bir ortamda kitabın değeri bir kat daha artıyor. Biz dedemden böyle gördük diyen değil, vicdanı hür, fikri hür bir toplum istiyoruz. Bu yüzdende doğru bilgiye ulaşması doğru bilgiye ulaşılması ve bilgi sahibi olunması gerekiyor. Farkındalık yaratmak adına, kitap okuma bilincini çocuklarımıza aşılamak adına bu etkinliği düzenledikleri için kadın kollarımıza ve sosyal işler politikalar başkanlığımıza teşekkür ederiz merkez ilçe olarak.” dedi.

Sabih Can Durmuş, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.