Genel Başkan Kılıçdaroğlu: “Bu Bir Huzur Hareketidir”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kocadere Kamp Alanı’nda 26 Ağustos’ta başlayan Adalet Kurultayı, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun sonuç bildirgesini okuması ile sona erdi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kocadere Kamp Alanı’nda 26 Ağustos’ta başlayan Adalet Kurultayı sona erdi.  4 gün boyunca oturumları takip eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sonuç bildirgesini açıkladı. Kılıçdaroğlu; Adalet yürüyüşü ve kurultayı bir büyük demokrasi ve huzur hareketine dönüşmüştür.”dedi.

Bildirgeyi okumadan önce kısa bir konuşma yapan Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının başlangıcında Arakan’da Müslümanlara yönelik yapılan katliamları da kınayarak; “Bayram arefesindeyiz. Arakan’da katledilen Müslümanlar var. İçimiz sızlıyor. Bizden çok uzakta bir yerde inançları nedeniyle insanlar katlediliyorsa hep birlikte o katliamları kınamamız gerekiyor. İnsanları inançları dolayısıyla katletmemek gerekiyor. Bu katliamı Gelibolu’dan şiddetle lanetliyorum” diye konuştu.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“İNSANIZ BİZ”

“Adalete susadık. Adalet istiyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz. İnsanız biz, benim gibi düşünmeyen insanı dinlemek istiyorum. Medyanın özgürce bizi eleştirmesi lazım. Adalet için yürüdük. Bugün 4. günü kurultayın. Her görüşten insanımızı dinledik. Hepsini saygıyla anıyorum. Panellerin tümünü izledim. 4 gün zaman zaman not alarak izledim. Bilgi dağarcığımı zenginleştiren yöneticilere, akademisyenlere teşekkür borçluyum. Adalet gidiyor, demokrasi gidiyor. Gün birlikte olma günüdür. Gün adaleti, hakkı, hukuku savunma günüdür. Sırtımızı dönme günü değildir.”

“TÜRKİYE CUMHURİYETİNE ARMAĞANIMIZDIR”

“8 panel, 77 çalıştay ve 679 konuşmacımız vardı ve 240 saatten fazla kayıt altına alındı. Çok güzel yayın arşivi olacak. Farklı görüşlerdeki insanlar bir araya gelip aynı masada konuşmaya başladılar. Bir güzelliği Türkiye Cumhuriyeti tarihine armağan ettiğimiz için mutluyum. Hiçbir zaman karşıdaki kişinin kırılmamasına özen gösterildi. Adalet Anıtı için 11 bin tuğla imzalandı. Adalet heykeli yapacağız. Bu benim değil, bizim değil 80 milyonun adalet heykelidir. Bizim için değerlidir. İnsanlığın bir araya gelip, adalet heykeline tuğla koymaları kadar güzel bir şey yoktur. Adaletin ne kadar değerli olduğunu kavramışızdır.”

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLE RACON KESİLMEZ”

“Tek adam rejimi dünyanın hiçbir ülkesinde uzun süreli olmamıştır. Bizim kültürümüzde, geleneğimizde de yoktur. Tek adam rejimini asla ve asla kabul etmeyeceğiz. Demokratik bir devlette devleti yönetenler hukuka uymak zorundadırlar. Hukukun üstünlüğüyle racon kesmeye kalkarsanız devlette hukukun üstünlüğü biter, mafyanın üstünlüğü hâkim olur.”

“ADALET KURULTAYI DİYOR Kİ”

“Adalet yürüyüşüyle başlayan süreç adalet arayışının en geniş şekilde konuşulması için kurultay talebini ortaya koydu. Adalet Kurultayı diyor ki ‘Adalet mücadelesi meşrudur’. Devlet yurttaşlarını huzur içinde yaşatmakla hükümlüdür. Adaletten sapan iktidarlara karşı halkın adalet mücadelesi meşru bir mücadeledir. Herkes adil ve toplumsal bir düzende yaşama hakkına sahiptir. Bugün Türkiye’de adalet hakkı ihlal edilmektedir. Mahkemede adalet yoktur, bağımsız ve tarafsız değildir. Siyaset yargıya hakim olmuştur. Siyasi planlarının parçası olarak milletvekilleri tutuklanmaktadır. Tarafsız yargı tahsis edilmeli. Tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalıdır. Yükselmenin yolu torpil üzerinden geçmektedir. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi milletin inancı ile engellenmiştir. Ancak 20 Temmuz tarihinde iktidarın darbesiyle yeni bir darbe hukuku oluşmuş. Demokratik devlet oluşturulmalı. Halkın devlete güven duyması sağlanmalıdır. Seçimde adalet yoktur, hile karışmıştır. Demokrasinin yolu adaletli seçimden geçer. Seçim adaleti olmadan milli irade olmaz. Geçimde adalet yoktur. Sosyal devlet tesis edilerek gelir adaleti sağlanmalıdır. İnançta adalet yoktur. Ülkede tek adam rejimi kurulmuştur. Kültürel egemenliği de ele geçirmeye çalışmaktadır. Yaşam tarzına ve inançlara müdahale edilmemelidir. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset sokulmamalıdır. Herkes tek tip okula mahkûm ve mecbur edilmektedir. Kadın, genç ve çocuk eşitsiz yaşam koşullarına terk edilmektedir. Medya ağır bir baskı altındadır. Gazeteciler tutuklanmaktadır. Havuz medyası eliyle operasyonel medya oluşturulmuştur. Medya üzerindeki hukuki, manevi baskılar kaldırılmalı, tutuklu gazeteciler serbest bırakılmalıdır.”

Adalet Kurultayı’nın demokratik güç oluşturduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Katılımcılar tek adam rejimi karşısında çaresiz ve yalnız kalmadıklarını hissetmişlerdir. Güçlünün hüküm sürdüğü bir düzen var ve bu düzen mutlaka değiştirilecektir. Bunu demokrasiden yana olan hepimiz değiştireceğiz. Adalet yürüyüşü ve kurultayı bir büyük demokrasi ve huzur hareketine dönüşmüştür. ‘Kayıtsız kalma, seyirci olma bir tuğla da sen koy diyoruz.'”

 

Dilek Akşen

 

 

 


adalet-kurultayı Çanakkale chp kemal-kılıçdaroğlu sonuç bildirgesi Bu haber 29/08/2017, Salı günü yayınlandı, 236 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com