Çocuklardan Antik Çamurla Seramik

Türkiye’de ilk kez bir antik kentte, antik döneme yönelik seramik uygulaması çocuklarla gerçekleştirildi.

İÇDAŞ A.Ş. haber bültenine göre; Tarihi değerlere, arkeolojik alanlara sahip çıkılması adına yürüttüğü sosyal sorumluluk faaliyetlerini sürdüren İÇDAŞ A.Ş. “Minik arkeologlar” sosyal sorumluluk uygulaması ile tarihi ve arkeolojik mirasa yönelik farkındalılık faaliyetlerinin yayına bir yenisini daha ekledi.

“İÇDAŞ Antik Dönem Seramik ve Çocuk” sosyal sorumluluk uygulaması Türkiye’de ilk kez bir antik kentte, antik döneme yönelik seramik uygulaması olarak düzenlendi. Çocuklar bu kez  antik dönemin killi toprağıyla antik kentte seramik yaptı. Arkeologlar eşliğinde yapılan toprağı çıkarma, eleme, çamur haline getirme faaliyeti, fırında seramik pişirme yönteminin öğrenilmesi ile tamamlandı.

Karamanoğlu Mehmetbey  Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yardımcı Doç. Dr. Ertuğ Ergürer, tarafından uygulanan projede çocuklar önce antik döneme ait kazı alanından killi toprak çıkardı. Ardından eleyerek, seramik yapımına uygun çamur haline getirmeyi öğrendiler. Antik alanda kurulan ‘çömlekçi çarkı’ ile çocuklar, antik döneme ait bazı objeleri yapmayı öğrendiler. Ardından da yaptıkları objelerin kullanıma hazır hale getirilmesi için fırınlamayı ve pişirmeyi öğrendiler.

“İÇDAŞ Antik Dönem Seramik ve Çocuk” Etkinlikte, Parion Antik Kenti gezisi ve o döneme ait seramik parçalarının arkeolojik faaliyetlerde değerlendirilmesine yönelik bilgiler de verilecek. İÇDAŞ A.Ş. Türkiye’nin en önemli arkeolojik kazı faaliyetlerine desteğini sürdürüyor. Çanakkale Biga’da çelik ve enerji üretim faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşlarından olan İÇDAŞ A.Ş. kültür hazinemize sahip çıkmaya devam ediyor. İÇDAŞ A.Ş. Çanakkale’de bulunan Truva antik kenti, Assos antik kenti, Parion antik kenti ve Apollon Smintheion kutsal alanı kazılarının ana sponsorluğunu sürdürüyor.

Haber Merkezi, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.