“Onlar pısırık sendikacı”

6 sene önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar Memur-Sen tarafından geçtiğimiz günlerde imzalanan toplu sözleşmeyi eleştiren yazılı bir basın açıklaması yaptı. Çavdar; “Yetkiliyiz diye böbürlenen aciz, cesareti olmayan, pısırık sendikacılardan başka bir şey beklenemez.”dedi.

 Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar Memur-Sen tarafından imzalanan toplu sözleşmeyi eleştirerek; “Yetkiliyiz diye böbürlenen aciz, cesareti olmayan, pısırık sendikacılardan başka bir şey beklenemez. Artık karar verme zamanı memurlarımızda; yetkili sendikaları değiştirme zamanı, masada haklarını savunamayanlara ders verme vaktidir. Eğer hizmet kolumuzda 244 bin çalışan bunlara üye olarak kalmaya devam ederse zalimin zulmüne tahammül ettikçe daha da artacağını unutmamalıdırlar. Bugün maaş zammını ve diğer hakları yok sayanlar, yarın memurun iş güvencesinden tutundan birçok hakkının ellerinden alınmasına ancak ve ancak alkış tutacaklardır.” dedi.

Şube Başkanı Çavdar Toplu sözleşmenin ‘sıfır kazanım’ getirdiğini vurgulayarak;  “Mevcut enflasyonun altında kalan ve sıfır zam anlamına gelen bir maaş zammına imza atanların hizmet kolumuzda yaptığı sözleşmede genel sözleşmeyi aratmayacak derece bir hezeyanla sonuçlanmış ve çalışanlara sıfır zam gibi sıfır kazanım da getirmiştir. 37 maddelik kazanım diye duyurulan bu metindeki 32 madde 2015 yılında imzalanan toplu sözleşmeye aittir. Bu 32 maddenin de 3’ünde incir çekirdeğini doldurmayacak iyileştirmeler yapılmıştır.  Süt izinlerinde döner sermaye kesilmemesi, döner sermaye kesintisi yapılmayan yıllık izin gün sayısının 10 günden 12 güne çıkarılması, Mültecilere sağlık hizmeti sunumu yapan çalışanlara yönelik çok az bir döner sermaye katsayısı yükseltilmesi gibi düzenlemeleri kazanım diye sunmak cahillik değilse ayıptır.  Yeni hayata geçen 5 düzenlemede evlere şenliktir. Döner sermayelerin sabite mahkum edildiği ve gittikçe düştüğü bir düzende döner sermayeden kesinti yapılmaması ile ilgili düzenleme yaptırmak ve buna kazanım demek ancak 0.5’lik zamcıların işidir.  Yıllık izin ve süt izinlerinde döner sermayeden kesinti olmamasının sözleşmeli personeli de kapsayacak olması, 112 çalışanlarını eğitim sürelerinde döner sermayelerde kesinti yapılmaması, diş tabiplerine döner sermayenin hastane ortalamasının altında verilmemesi, Sosyal hizmet kuruluşlarında yaşlı, ağır engelli ve çocuklara hizmet verenlerin ek ödemelerine ilave 10 puan verilmesi gibi çoğunluğu kapsamayan, bir yaraya merhem olmayacak düzenlemeler hayata geçmiştir. Sabitin altı hiç kimseye ödenmeyeceğine göre böyle düzenlemelerle yapılan iş sadece dostlar alışverişte görsündür.   Çalışanın beklediği döner sermayelerin arttırılması ve emekliliğe yansıtılması iken bunların attığı imzaların izahı var mıdır?” dedi.

Haber Merkezi

 


Çanakkale memur-sen turan çavdar türk sağlık sen Bu haber 26/08/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 158 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com