ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

5 sene önce Çasiad Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • TÜİK verilerine göre, Mayıs ayında işsizlik ve tarım dışı işsizlik oranları önceki aya göre değişmedi ve sırayla %11,3 ve %13,4’te kaldı. Genç nüfusta işsizlik oranı ise 0,1 puan artarak %21,9’a yükseldi. Mayıs ayında tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinde yeni yaratılan istihdam artarken inşaatta geriledi.
  • TCMB verilerine göre, Haziran ayında 2016 yılsonuna göre özel sektörün yurtdışına olan uzun vadeli kredi borcu 8,7 milyar Dolar artarak 210,9 milyar Dolara, kısa vadeli kredi borcu ise 2 milyar Dolar artarak 16,3 milyar Dolara yükseldi. Geçen yılın aynı ayına göre finansal kuruluşların yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu 2,4 milyar Dolar gerileyerek 123,1 milyar Dolar olurken, reel sektörün toplam borcu 3,5 milyar Dolar artarak 104,1 milyar Dolara yükseldi.
  • Bloomberg HT tarafından hazırlanan Tüketici Güven Ön Endeksi Ağustos ayında önceki aya göre %0,9 oranında azalarak 79,9 değerini aldı. Endeksin gerilemesinde geleceğe ilişkin beklentilerde ve tüketim eğiliminde gerileme etkili oldu.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • ABD’de geçen hafta işsizlik maaşı başvuruları Şubat ayından bu yana en düşük seviye olan 232 bin kişiye gerileyerek beklenti seviyesi olan 240 bin kişinin altında kaldı. Öte yandan maaş artışları halen istenilen seviyeye ulaşmadığı için FED’in faiz artırımı kararı için beklemede kaldığı belirtiliyor.
  • Euro Bölgesi ekonomisi 2017 yılı ikinci çeyreğinde yıllık olarak %2,2 oranında büyüme kaydetti. Eurostat verilerine göre beklentilerin üstünde gelen büyüme verisi, ekonomik toparlanmanın devam ettiğine işaret etti.
  • Avrupa Merkez Bankası’nın yayınlanan toplantı notlarına göre, Banka yönetimi Euro’nun değer kazanmasından endişe duyuyor. Euro’nun değer kazanması, Banka’nın %2 enflasyon hedefine ulaşmasını güçleştiriyor.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan’ın kredi notunu CCC’den B-‘ye yükseltti ve kredi görünümünü pozitif olarak açıkladı. Kurum not artışına gerekçe olarak, kamu borcunun sürdürülebilirliğinin iyileşeceği öngörüsü, ekonomide büyüme beklentisi ve azalan politik riskleri gösterdi.

Japonya’da Temmuz ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre %13,4 artarak ekonominin kuvvetlendiğine işaret etti. Önceki ay ihracat artışı %9,7 olmuştu.

 


Bu haber 26/08/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 150 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com