“Çanakkale Geleceğin Yıldız Kenti Olabilir”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı Meclis Toplantısı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Toplantıda 2017 yılında ülke olarak yüzde 5’lik bir büyüme gerçekleşmesinin beklendiği ve Çanakkale Köprüsü ile lojistik bir avantaj elde edeceğimiz konuları öne çıktı. 

ÇTSO Ağustos ayı Meclis Toplantısı dün sabah saat 10.00’da ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirdi. ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay’ın Başkanlık ettiği toplantıya ÇTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Fatih İş, İbrahim Gürbüz, Emin Bacak, ÇTSO Meclis Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy ile Meclis Üyeleri katıldı. ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay yapmış olduğu konuşmada şunları dile getirdi: “Kurban Bayramından sonra yeni bir döneme başlayacağız. 2017 yılının, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkeler için çok da kötü geçmediğini söylemem lazım. Türkiye ekonomisi ilk çeyrekteki yüzde 5’lik bir büyüme kaydetti. Son çeyrekte biraz yavaşlama beklense de bu yılı en az yüzde 5’lik bir büyüme ile geçireceğimiz anlaşılıyor. Çanakkale Köprüsü ile karayolunda da lojistik bir avantaja kavuşacağız. Yenilenebilir enerji, organik tarım ve alternatif turizm bizi güçlü kılan diğer unsurla arasında. Çanakkale iyi bir planlama ile yakın geleceğin yıldız bir kenti olabilir. Bu nedenle kentte iyi bir yöneticinin mutlak önemi var. Çanakkale potansiyeliyle Türkiye’nin yenilik merkezi olmaya aday kentlerin başında geliyor.”

“İHRACAT KAPASİTEMİZİN ARTMASINA KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay konuşmasını yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramını kutlayarak sonlandırdıktan sonra Yönetim Kurulu adına konuşma yapmak adına İbrahim Gürbüz kürsüye geldi. Gürbüz konuşmasında: “Son Meclis toplantısından bu yana ÇTSO ailesine 71 yeni üye dâhil oldu. 14 üyemizde kaydını sildirdi. Bugün itibari ile üye sayımız 6735’e ulaştı. Gıda ile ilgili meslek gruplarından üyelerimiz ve Yönetim Kurulunu temsilen İbrahim Gün bu hafta St. Petersburg’a ilk ziyareti gerçekleştirdiler. Eylül ayında da montaj ürünleri ve mobilya sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz Bosna ve Polonya’da mobilya fuarına katılacaktır. UR-GE projemizin ilk adımı olan ihtiyaç analiz çalışması tamamlandı. Buradan çıkacak rapor ile yol haritamızı belirleyeceğiz. Nihai amacımız olan ihracat kapasitemizin arttırılmasına katkı sağlayacağız. Uzun bir bayram tatili ilan edildi. İnşallah turizm sektörüne gerekli katkı sağlanacaktır” dedi.

İbrahim Gürbüz’ün konuşmasının ardından bir önceki toplantı tutanağı okunarak onaylandı. Ardından 2017 Temmuz ayı mizanı ile ilgili rapor okunup onaylandıktan sonra 5. Madde olarak eksperlik görev talebinin görüşülmesine geçildi. Bu kapsamda İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi mezunu Orman Mühendisi Ertan Şayır’ın kapasite raporları için eksperlik yapması konusu onaya sunularak onaylandı. Son madde olan gündeme gelebilecek diğer konuların görüşülmesine geçildi. Bu kapsamda söz alan bir meclis üyesi, ÇTSO üyelerinin internet sitesinde görülmediği beyanı üzerine Sema Sandal; TOBB’un tüm Oda ve Borsaları kapsayan ortak bir programa geçeceğini belirterek, şu an için en sağlıklı yöntemin üyeler ile ilgili bilgileri kendilerinden istemek olduğunu söyledi. ÇTSO seçimlerinin ne zaman yapılacağı ile ilgili gelen soru üzerine Genel Sekreter Sema Sandal; tam tarihin Kurban Bayramından sonra yapılacak olan ilk Yönetim Kurulu toplantısında belli olacağını ama 5 Kasım veya Ekim ayının son haftası yapılmasını ön gördüklerini belirtti. Ayrıca KHK ile belirtilen bir maddeye göre seçme ve seçilme için Odaya en az iki yıl üye olma kuralı da Meclis toplantısında gündeme gelen konular arasında yerini aldı. Meclis Başkanı Osman Okyay, Türk-Yunan-Bulgar İş Konseyi’nin 2018-2019 yılları arasında Çanakkale’de yapılması ile ilgili gerekli çalışmaların yapılmasının gerektiği ve sonraki ilk Yönetim Kurulu toplantısında bu konunun gündeme gelmesinde fayda gördüğünü belirtti.

Engin Ören, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.