“İki ay içinde taşınacağız”

Yaklaşık bir yıldır görevde olan İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelerek soruları cevapladı. Geçtiğimiz günlerde manşetimizde yer vererek “Neyi Bekliyoruz?” diye sorduğumuz Yeni hastane ile ilgili de bilgi veren Müdür Taşçı “İki ay içerisinde taşınıyoruz.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi.  Yaklaşık bir senedir görevine devam eden Müdür Taşçı, basın mensuplarının sorularını cevapladı. En çok merak edilen soru yeni hastanenin ne zaman hizmete açılacağı sorusu oldu. 10 günlük bayram tatili noktasında tüm önlemlerin alındığını da özellikle belirten Müdür Taşçı; “10 günlük bayram tatili konusunda gerekli önlemleri aldık. Her branşta bir hekim mutlaka bulunacak. İnşallah muhtaç olmayız ama olursa da doktorlarımız hazır olacak. Kurultay da olduğu için biz planlı bir hareket içerisindeyiz.”dedi.

Müdür Taşçı yeni devlet hastanesinin hizmete ne zaman başlayacağı sorusuna; “Sorunlarımızın büyük ölçüde giderildi. Bir buçuk, iki ay içerisinde taşınacağız. Tabii ki inşaat süreci hemen bitmiyor. Ama sıkıntıların çoğu aşıldı. Hedeflenen eski yerlerimizi sağlık hizmetleri için planlayacağız. Adı daha koyulmadı. Şu andaki hastanemizin olduğu yer yine sağlık hizmeti verecek. Şu anda hastanenin kapalı alanı 30 bin metrekare. Yeni yapılan 75 bin metrekare. Ortalama 500 oda kapasiteli. Yatak sayısında ciddi bir oynama yok. Ama daha refah ve daha iyi hizmet söz konusu olacak. Çan ilçesinde yeni hastane projesi yapıyoruz. Yenice’de inşaatımız başladı. Lapseki ve Biga’da tamamlamak üzereyiz. Bütün ilçelerimizde yeni hastaneler ile hedefe ulaşacağız. Biz yatırımlarımızla uğraşırken basınla biraz uzak düşmüş olabiliriz ancak bundan sonra birlikte devam edeceğiz.”diye cevap verdi.

“2018’İN SONUNA KADAR BÜTÜN KIRSALA ULAŞACAĞIZ”

Kısa bir açılış konuşması yapan Müdür Taşçı; “Göreve geldiğimden beri ilçeler ile beraber kenti tanımaya çalıştım. Sağlık hizmetinin nasıl programlanıp, uygulanacağını, yapılanmayı gözlemledim. İlimiz de birinci basamakta acil sağlık hizmetlerini programladık. İlimizin yüzde 41’i kırsal kesimde yaşamaktadır. Bu çerçevede kırsal kesime nasıl hizmet götüreceğimiz üzerine yoğunlaştık. İlimizde bulunan Sağlık Evlerinin yeniden yapılmasına dair devam eden 5 yıllık sürecin sonuna denk geldim. Bu Sağlık Evlerinin tamamını aktifleştirmeyi planlayarak, kırsal kesimin en ücra noktasına taşıyacağız. 2018 yıl sonu itibari ile bunu tamamlamış olacağız.”dedi.

VATANDAŞ HASTANEYE ULAŞAMAZSA SORUN BAŞLAR

Kepez ve Çanakkale Belediyesi arasındaki ulaşım sıkıntısı konusunda da gündem değerlendirmesi yapan Müdür Taşçı; “İki Belediye arasında otobüs hatları noktasında bir sıkıntı olduğunu bugün gazetelerden okudum. Konu ile ilgili benim yorum yapmam doğru olmaz. Benim için sorun vatandaş hastaneye ulaşamazsa başlar.” dedi.

Tüm aile hekimlerinin tek bir birimde toplanacağı iddialarına ise Müdür Taşçı; “ Aile Hekimliğinde hedefimiz vatandaşın ayağına gitmektir. Cevatpaşa’da dağınık bir yapımız var.  Eski Halk Sağlığı Laboratuarı binası yıkıldı. Buraya yeni bina yapıldı. Kiralıkta duran aile hekimlerimiz oraya taşınacak. Ama hepsini bir yere toplamak Aile Hekimliğinin ruhuna aykırıdır. Nöbetler konusunda ise Kanun sonradan esnedi. Cumartesi Nöbeti yok. İhtiyaç halinde ikinci basamak hizmetlerinde hekim yetmediği durumlarda biz aile hekimlerinden destek veriyoruz. Destek vermeyi sürekli aile hizmetleri verecek diye bir durum söz konusu değil. Bu farklı bir şey. Sürekli orda tutmak yok.”şeklinde yanıtladı.

ASKERİ HASTANE NE OLACAK?

İl Sağlık Müdürlüğüne devredilen Askeri Hastane ilgili de kısa bir açıklama yapan Müdür Taşçı; “Askeri Hastane’nin kurumumuza devir süreci tamamlandı. Bizim orada hedefimiz özellikli bir birim kurmaktır. Örneklemek için söylüyorum, AMATEM olabilir, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olabilir. Binanın deprem açısından sıkıntısı var. Bunları gidermek öncelikli hedefimiz.”diyerek toplantıyı sonlandırdı.

Dilek Akşen, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com