ÇTSO’dan Uluslararası Gıda Hamlesi

Bölgenin öncelikli sektörlerinin başında yer alan gıda sektörüne yönelik yeni proje ve girişimler Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) tarafından tüm hızıyla devam ediyor.

Bölgenin gıda üretim potansiyelinin bilincinde olan ÇTSO, sektörün uluslararası pazarlarda yer alarak hak ettiği sosyo-ekonomik katma değeri üretmesi ve firmaların rekabetçilik potansiyelini geliştirilmesi amacıyla; gıda üretim sektörlerinde faaliyet gösteren üyeleriyle birlikte St.Petersburg/Rusya’ya iş gezisi düzenledi.

Düzenlenen iş gezisinde; ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gün, ÇTSO Meclis Üyeleri Ali Deniz, Hasan Arabacı, Hüseyin Yıldız, ÇTSO Gıda Komite Üyesi İbrahim Şahinkaya, sektör temsilcileri; Atiye Laçin, Gülsüm Üstün, Onur Akçan, Seçkin Sezer ile Genel Sekreter H. Sema Sandal, Proje Uzmanı Gökhan Doğru, Temsilcilik Personeli Kemal Yücel yer aldı.

İş Gezisiyle ilgili bilgi veren Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gün; “Odamızca gıda sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizle birlikte St.Petersburg/Rusya iş gezisi gerçekleştiriyoruz. 21 Ağustos 2017 Pazartesi günü 12 kişiden oluşan heyetimizle birlikte; St.Petersburg Ticaret Odası, St.Petersburg Başkonsolosluğu ve Leningrad Ticaret Odası yetkilileriyle bir araya gelerek sektör hakkında görüş alışverişinde bulunduk. İş gezisi programınızın diğer gününde ise Agrorus Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarını ziyaret ederek B2B görüşmeleri yapacağız.” dedi.

ÇTSO heyeti ilk olarak St.Petersburg Ticaret ve Sanayi Odası Uluslararası İlişkiler Birimi yetkilisi İrina Karpenko ile bir araya gelerek gıda sektörüyle ilgili bilgi aldı. Görüşmede özellikle bölgenin genel ekonomik yapısı ile büyük market zincirlerinin ürün tedarik süreçleri hakkında bilgi alışverişi gerçekleştirildi.

Heyet ikinci olarak T.C.St.Petersburg Başkonsolosluğunu ziyaret etti. ÇTSO Heyeti burada St.Petersburg Konsolos Yardımcısı Sayın Ali Turan ile görüşerek St.Petersburg ekonomisinin işleyişi ve bölgedeki gelişmeler hakkında detaylı bilgi aldı.

“TÜRK ZEYTİNLERİ DAHA KALİTELİ”

ÇTSO heyeti kurum ziyaretlerinin sonuncusunu Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Federasyonu ve Leningrad Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Igor Murayev tarafından düzenlenen toplantıyla tamamladı. Burada Odanın ilgili sektör temsilcileriyle bir araya gelen heyete hitaben konuşan Başkan Murayev; “AB bize kota uyguluyor. Ben rafta Türk zeytini bulursam İtalyan veya yunan zeytinine tercih ediyorum. Çünkü sizin ürünleriniz kesinlikle daha kaliteli. Gelin ÇTSO işbirliğinde sizlerle burada büyük marketlerle b2b görüşmeleri yapalım.”

ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gün, gerçekleştirilen ziyaretlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Kurumlarla görüşmelerimiz son derece verimli geçti. Birlikten her zaman güç doğacağına gönülden inanıyoruz. Odamız, üyelerimizin gelişmesi için var. Bölgede gıda sektörüne yönelik yeni bir ivme başlattık. Bunun devamı için gıda firmalarımızın enerjisine ihtiyacımız var. Biz firmalarımız için devletimizin sağladığı her türlü imkanları sunmaya, bürokrasi kısmını halletmeye gönüllüyüz. Burada bir kez daha gördük ki bölgemizde Türkiye Gümrük Tarife Cetveli ’ne (GTİP) göre üretilen 50 farklı üründe Rusya için uygun bir Pazar olabilir.” dedi.

ÇTSO heyeti tarafından ziyaret edilen kurum temsilcilerine numune ürünlerin takdim edilmesi ve günün anısına, Troia Heykeli ve Gallipolli kitabı verilmesiyle iş gezisinin ilk günü için planlanan kurum ziyaretleri kısmı tamamlandı.

Haber Merkezi, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com