Gençler dikkat!

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Handan Özışık Karaman, Multiple Skleroz Hastalığının merkezi sinir sisteminin bir hastalığı olduğunu belirtti.

ÇOMÜ’den alınan habere göre; s Multiple Skleroz Hastalığının ıklıkla genç yetişkinlerde ortaya çıktığını söyleyen Prof. Dr. Karaman, görülme sıklığının ise coğrafi özelliklere bağlı olarak 100.000 kişide 2 ile 200 kişi arasında değiştiğine dikkat çekti.

MS hastalığının belirti, teşhis ve tedavi süreçleri hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Karaman şunları aktardı:

MS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

“MS hastalarında merkezi sinir sisteminin hasarına bağlı tüm belirti ve bulguların bazıları çok sık bazıları da seyrek ortaya çıkar. Kol ve bacaklarda güçsüzlük, uyuşukluk, batma, yanma gibi duysal belirtiler, denge bozuklukları, mesane problemleri, yorgunluk, çift görme, görme bulanıklığı gibi görsel belirtiler, konuşma bozuklukları, bellek -dikkat bozukluğu gibi belirtiler sık görülen belirtilerdir. Bu belirtilerin 24 saatten uzun sürmesi ise önemlidir.

MS HASTALIĞININ TEŞHİSİ

MS klinik bir tanıdır. Hastalığın kesin tanısı için kullanılabilecek bir laboratuvar yöntemi yoktur. Tanı olguların klinik özellikleri, hastalığın gidişi ve yardımcı laboratuvar yöntemleri kullanılarak konulur. MS hastalığının seyri kişiler arasında farklılık göstermektedir. Ancak çoğu hastada seyir ılımlıdır.

MS HASTALIĞININ TEDAVİSİ

MS hastalığının tedavisi ile ilgili gelişmeler hızla devam etmekte enjeksiyonla verilen ilaçlar yanında haplar veya aylık tedaviler gibi çeşitli ilaç tedavileri MS hastasının klinik özelliklerine göre uygulanmaktadır. MS hastalığının tanısını koymak ve tedavisini yönetmek bu konuda deneyime sahip hekim ve merkezlerce olmalıdır.’’

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Kepez’de bulanan bölümde her Çarşamba günü Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman tarafından Multipl Skleroz Polikliniği yapılmaktadır.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com