“Geçmeyen Sırt Ağrılarınızı Hafife Almayın”

Sırt omurundaki tümör nedeniyle yaklaşık bir aydır bacaklarında tam felçli olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştıma ve Uygulama Hastanesi Beyin Cerrahisi kliniğine başvuran hasta başarılı bir operasyonla ameliyat edildi.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabili Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Ali Malçok ameliyatın ardından yaptığı açıklamada operasyonun başarı ile gerçekleştiğini, yapılan ameliyatla hastanın sırt omurundaki tümörün temizlenerek omurganın sabitlendiğini söyledi.

ÇOMÜ’den alınan habere göre, Ameliyat sonrası hastanın bacaklarında bulunan güç kaybının her geçen gün daha iyiye giderek eski sağlığına kovuşacağını dile getirdi. Gerçekleştirilen başarılı operasyona Beyin Cerrahisi Kliniği ekibinden Uz. Dr. Mesut Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Ümit Ali Malçok, Yrd. Doç. Dr. Adem Bozkurt Aras, Uz. Dr. Özbey Şafak katıldı.

OMURGA TÜMÖRÜ OLABİLİR

Konuyla ilgi açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Ümit Ali Malçok; “Sırt ağrılarının çoğu normal stresler ve sıkıntılardan veya yaşlanma ile gelen dejeneratif değişikliklerden kaynaklanır. Ancak bazen bunun nedeni, omuriliğin içinde veya yakınlarında ya da omurganın kemikleri içinde gelişen, kanserli veya kansersiz bir oluşum olan omurga tümörü olabilir. Vücudun çoğu alanında, kanserli olmayan tümörler özellikle kaygı verici değildir. Yine de, omurga tümörünün ya da her türlü oluşumun hayati sinirlerin üzerine binerek ağrıya, nörolojik sorunlara, zaman zaman felce neden olabileceği omurilikte durum mutlaka böyle değildir. Hatta, kanserli olsun veya olmasın, omurga tümörü ölüm tehlikesi taşıyabilir veya kalıcı sakatlığa neden olabilir. Bununla birlikte, omurga tümörü tedavisindeki ilerlemeler, bu tümörlerin bulunduğu kişilere hiç olmadığı kadar fazla seçenek sunmaktadır.”dedi.

BELİRTİLER NELERDİR ?

Özellikle sırtın orta veya alt kısmındaki sırt ağrıları, hem kansersiz (iyi huylu), hem de kanserli (kötü huylu) omurga tümörlerinin en sık görülen semptomudur. Ağrı, geceleri veya uyanıldığı zaman daha kötü olabilir. Aynı zamanda omurganızın ötesinde, kalçalarınıza, bacaklarınıza, ayaklarınıza veya kollarınıza uzanabilir ve tedaviye karşın, zaman içinde daha vahim bir hal alabilir. Tümörün yerine ve türüne bağlı olarak, özellikle de kötü huylu bir tümörün gelişmesi ve omurilik ile sinir köklerine, kan damarlarına ve omurganın kemiklerine binmesi sonucu, başka belirtiler ve semptomlar görülebilir.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com