Domates Üreticisi Zor Durumda

Domatesin kilosu Cuma Pazarında 0.50 kuruşa, tarlada 30 kuruşa düştü. Bölgeyi avucuna alan tüccarlar kendi bildiklerini çalıp oynuyorlar.

Tarlada 0.60 Kuruş’tan anlaşma yapan tüccarlar zarar ettik bahanesiyle çiftçiye 0.30 Kuruş veriyorlar. İtiraz eden çiftçiden ise alışverişi kesip kendi tekliflerini kabul etmeye mecbur bırakıyorlar. İstanbul’da ise 1.50 Lira’dan aşağıya Çanakkale domatesi yok.

Çiftçilerimizin bin bir zorlukla ve büyük umutlarla yetiştirdiği meşhur Çanakkale domatesinin toptan alış fiyatı 30 kuruşa kadar düşmüş durumda. Tüccarların birlik olarak uyguladıkları yağmacı politika üreticilerimizi zor duruma düşürdü. Konu ile ilgili olarak fikir alışverişinde bulunduğumuz Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya gazetemize şunları söyledi:

“Domatesin Çanakkale dışındaki bazı bölgelerde artık son anları geldiği için, bizim çöp diye tabir ettiğimiz kötü vaziyetteki domatesleri o bölgedeki üreticiler ellerinde ne varsa temizlemek istedikleri için hem tarla fiyatlarına hem de pazar fiyatlarına etkisi oluyor. Bu arada bizim güzel ve iyi domatesimiz de İzmir, Aydın gibi bölgelerdeki artık çöp olmaya yakınlaşmış domateslerin kurbanı oluyor maalesef. Bu durum önümüzdeki günlerde düzelecek. Çünkü bu bahsettiğimiz bölgelerde domatesler tamamen ortadan kalkacak. Fiyatlar bununla beraber tırmanışa geçecektir. ” dedi.

“ÇANAKKALE DOMATESİ DİYEREK EN PAHALI SATTIKLARI DOMATESİ, EN UCUZA MAL ETME PEŞİNDELER”

Fakat domates üreticilerimizi sıkıntıya düşüren daha büyük bir etken bölgedeki tüccarların ciddi şekilde işi fırsatçılığa çevirmesi diyen İsmail Kaya, “Bizim yaptığımız tespitler bu yönde. Çünkü bölgemizde 8, 10 tane kadar domates alıcısı tüccar var. Bunlar zaman zaman bir araya gelip domates fiyatlarını istedikleri gibi aşağıya çekebiliyorlar. Domatesi alırken 60 kuruştan anlaşıp, parayı öderken 30 kuruş veriyorlar. Üreticilerimizi zor durumda bırakan asıl etken bu. Tüccar 60 kuruştan anlaşıyor daha sonrasında zarar ettik diyerek üreticiye 30 kuruş veriyor. Bizim burada iyi domates şu an pazarda 1 lira, İstanbul’da ise bu fiyat 1,5 lira. Ama bizim buradaki tüccarlar 30 kuruştan ödeme yapmak için üreticimize diretiyorlar. Tüccarlardan biraz daha özverili davranmalarını bekliyoruz açıkçası.  Daha çok kazanmak adına uyguladıkları politikalarda daha yumuşak davranarak üreticiyi de düşünerek onlarında kazanmasını sağlamalılar. Dediğim gibi 60 kuruştan pazarlığını yaptıkları mala, zarar ettik bahanesiyle 30 kuruş ödüyorlar. Buda üreticilerimizi zor durumda bırakıyor. Bu tüccarlar burada oldukları için, buradaki pazara başka tüccarlarda girmiyor. Üreticilerimizin uyanık olup tüccarların bu bölgedeki oynadıkları oyunu bozmaları gerekiyor. Biz Çanakkale Ziraat Odası olarak üreticimiz için elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız. Zaten hali hazırda da bu konuya yönelik çalışmalarımıza başladık. Önümüzdeki günlerde etrafımızdaki büyük hallere ziyarete giderek başka tüccarlar ile de görüşmeler yapacağız.” dedi.

15 GÜN İÇERİSİNDE FİYATLAR ARTACAK

Konu ile ilgili Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden ise edinilen bilgiye göre şu anda domatesin kasa fiyatının 7 ile 8 TL arasında değiştiği, her yıl bu dönemde böyle bir düşüş olduğu, son turfanda yani Eylül ile Ekim aylarında domatesin kilo fiyatının tekrar 70-80 kuruş civarlarına çıkacağı belirtildi. Ayrıca Rusya’ya domates ihracatının kapalı olması ve birçok ilde ürün kalitesinin düşmesinin domates fiyatlarının 35 kuruşlara kadar gerilemesinde büyük etkisi olduğu bilgisi paylaşıldı.  Tarım Gıda Hayvancılık İl Müdürlüğü domates kilo fiyatının 15 gün daha bu seviyelerde kalacağını sonrada ise 80 kuruşlarına çıkacağını belirtti.

Sabih Can Durmuş – Engin Ören, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com