Birinin bulutunda gökkuşağı ol

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İspanya, Türkiye, Litvanya, Bulgaristan ve Romanya’dan toplam 30 genç, azınlıklar, azınlık kültürleri, azınlık haklarıyla ilgili çalışmalar yapma ve yabancı düşmanlığına karşı toplumlarda farkındalık oluşturmak üzere çalışmalar yapmak için Çanakkale’ ye geldi.

5 Ülkeden 30 genç, azınlıklar, azınlık kültürleri, azınlık haklarıyla ilgili çalışmalar yapmak ve yabancı düşmanlığına karşı toplumlarda farkındalık oluşturmak için bir araya geldi. ‘Birinin Bulutunda Gökkuşağı Ol’ adlı Erasmus plus ka1 Gençlik projesi kapsamında olan ve Avrupa Birliği Bakanlığı Gençlik Merkezi Başkanlığı Türk Ulusal Ajansı tarafından desteklenen proje için bir araya gelen gençler, etkinliklerini, 13-20 Ağustos tarihleri arasında Özel bir Kız öğrenci Yurdu’nda gerçekleştiriyor.

18 Mart Sosyoloji Gençlik Grubunun yasal sahibi olduğu proje, Ankara Barosu avukatlarından Av. Barış Baytok’un önderliğinde çeşitli çalışmalarla yapılıyor. Proje kapsamında, dünya azınlık haklarıyla ilgili seminerler, tartışma etkinlikleri, kültür geceleri, geziler, takım oyunları, Gökçeada’da Meryem Ana panayırına katılma, Rum köylerine ve Gökçeada belediyesine ziyaret, Rum köylerindeki sabun yapmak atölyelerinde çalışma ve istişarelerde bulunma gibi etkinlikler gerçekleştirildi.

Ankara Barosu avukatlarından Av. Barış Baytok; “ Erasmus Projesi kapsamında 5 farklı ülkeden 30 gencimizi azınlıklarla ilgili bir proje yapmak üzere, tek çatı altında topladık. Azınlık hakları, problemleri ve kültürleri hakkında bilgilendirme ve çalışmalar yapıldı. Hükümet politikaları ve azınlıkların toplumlara entegreleri kapsamında çözüm yolları üretiyoruz. Bizim ülkemizde Lozan Barış Anlaşması ile belirlenen azınlıklar olan Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler üzerinde bilgilendirme yaptık. Proje kapsamında diğer ülkelerden gelen öğrencilere Çanakkale’yi de gezdiriyoruz.”dedi.

İspanya’da gazetecilik yapan Helena Fernandez azınlıklar ile ilgili ortak bir çalışma yürütmekten oldukça mutlu olduğunu dile getirdi.

Dilek Akşen

 

 

 


bulgaristan Çanakkale farkındalık ispanya romanya türkiye-litvanya Bu haber 18/08/2017, Cuma günü yayınlandı, 525 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com