ÇASİAD’dan haftalık ekonomik değerlendirme

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği haftalık ekonomi değerlendirme notunu yayınladı.

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • TÜİK verilerine göre, Haziran ayında sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,4 oranında arttı. Oysa sanayi üretimi yıllık olarak Nisan ayında %6,7 ve Mayıs’ta %o3,5 oranında artmıştı. Reel Kesim Güven Endeksi ise Haziran ayında 0,3 puan azalarak sanayi üretiminde gerileme yaşanabileceğinin sinyalini vermişti.
  • TCMB verilerine göre cari açık Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre 1,2 milyar Dolar azalarak 3,8 milyar Dolara geriledi. Bu durumda dış ticaret açığının geçen yılın aynı ayına göre 670 milyon Dolar gerilemesi etkili oldu. 12 aylık cari açık ise geçen aya göre 1,2 milyar Dolar geriledi ve 34,3 milyar Dolar oldu.
  • Merkez Bankası Ağustos ayı Beklenti Anketi’ne göre geçen ay %9,49 olan yıllık enflasyon beklentisi %9,46’ya gerilerken bir ay sonrası için aylık enflasyon beklentisi %0,21’den %0,57’ye yükseldi. Büyüme beklentisi %4,1’den %4,4’e çıkarken, cari açık beklentisi ise 36,3 milyardan Dolardan 36,7 milyar Dolara çıktı

DÜNYA EKONOMİSİ

  • ABD’de Temmuz ayında enflasyon önceki aya göre %0,1 oranında artarak %0,2’lik beklentinin altında kaldı. Enflasyonun beklenilen seviyenin altında gelmesi FED’in bu sene bir daha faiz artırımı yapmaması ve 2018’de yeniden faiz artırımı yapacağı yönünde beklentileri artırdı.
  • Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde mevsim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi Haziran ayında önceki aya göre %0,6 oranında geriledi. Piyasanın beklentisi %0,4 oranında gerileme yönündeydi.
  • Japonya ekonomisi ikinci çeyrekte %4 oranında büyüyerek beklenti seviyesi olan %2,5’un üstünde gerçekleşti. Ülkede son iki yıldır en güçlü çeyreklik büyümenin gerçekleşmesinde, hane halkı tüketim harcamalarının %3,7 oranında artması etkili oldu.
  • Çin’de sanayi üretimi Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre %6,4 oranında arttı ancak beklenti seviyesi olan %7,1’in altında kaldı. Bu durum ikinci çeyrekte ekonomik büyümeye ilişkin yavaşlama işareti olarak görülüyor.
  • Rus ekonomisi ise ikinci çeyrekte yıllık %2,5 oranında büyüyerek son 5 yılın en iyi büyüme oranını kaydetti. Rusya Merkez Bankası bu yıl ekonominin %1,5 oranında büyümesini bekliyor.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com