Ağaköy’ün yeni geçim kaynağı yurt işletmeciliği

2004 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Biga’ya bağlı Ağaköy’e kurulmasından beri, bölge halkının bir numaralı geçim kaynağı yurt işletmeciliği olmuş durumda. Çoğu yurt ve apart işletmelerinin ise belgesi bulunmuyor.

Geçmişte hayvancılık ve tarım ile geçinen Ağaköy halkı, 2004 yılında köyün içine ÇOMÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin kurulmasından beri bir numaralı geçim kaynakları yurt işletmeciliği olmuş durumda. Devlet tarafından tarım ve hayvancılık yapılması için Ağaköylülere hediye edilen arazilere inşaatlar dikilmiş, vatandaşlar kendilerine geçim kaynağı olarak yurt ve apart işletmeciliğini belirlemiş.
2004 öncesi nüfusu yedi yüz ellinin altında olan köyün, nüfusu da 2016 itibariyle iki bin üç yüzü geçmiş, okumaya gelen öğrenciler ile bu sayı dört bini buluyor. Biga’ya 7 kilometre uzaklıkta olan Ağaköy’e git gel yapmak istemeyen öğrenciler, köy içerisinde bir yerde konaklamak isteyince yurt işletmeciliği sektörüne yönelme yaşandığı belirtiliyor. Ağaköylü vatandaşlar evlerini yurda çevirmiş durumda. Köyün dört bir yanında yurt ve apart kiralama afişleri görmek mümkün. Köy içerisinde otuzu aşkın yurt ve apart işletmesi bulunuyor. Çoğu yurt ve apart işletmesinin ise yapı ruhsatı ve  deprem belgesi bulunmuyor.

Atakan Alkış, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com