İsmiyle konumu zıt anlamda

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale valiliği İl İnsan Hakları Kurulu üyeleri Ayvacık İlçesinde kurulan Göç İdaresi Müdürlüğünü ziyaret etti. Vali Yardımcısı Ömer Faruk Ateş, başkanlığındaki heyet ilgililerden bilgi aldı.

Çanakkale İl İnsan Hakları Kurulu Üyeleri binayı gezip incelerken, binanın konumu, rahatlığı karşısında “Ne güzel bir bina. Ama içinde geçici olarak konuklama yapanlar için öyle görünmüyor” diyerek binanın güzelliği ile içinde zorunlu ikamet edenlerin zıtlığına dikkat çekti. Kurul üyeleri, bölgeye kaçak yollardan gelen ve bu binada ikamet ettirilerek ardından kendi ülkelerine gönderilen insanların durumunu inceleyip bilgi edindiler. Kurul aylık olağan toplantısını da burada gerçekleştirdi.

Göç idaresi kurulu binası 400 kişilik kapasiteli. Başta Afrika ülkeleri olmak üzere Afganistan, İran, ırak gibi ülkelerden kaçıp gelen insanlar burada barındırılıyor. Yasal işlemlerin ardından da bu ülkenin ve gelen insanın durumuna göre 15 günlük bir süreç içersinde geldiği ülkeye gönderiliyor. Burada bulunan yetkililerin anlattığına göre ise tüm gelenlerin Avrupa Ülkelerine irtica etmek istedikleri, bilgisi verildi. Bu arada Suriyelilerin ise dolaşım hakkı bulunduğu için bu binaya hiç gelmediği öğrenildi.

Çocuklar için oyun salonları var

Bölgede yakalananlar arısında çocuklu aileler için binada oyuncakların her çeşidinin bulunduğu salonların olması dikkat çekti. Bu arada duvarlarda da her ülkenin kendi doğal güzelliklerini yansıtan tabloların bulunması da kendi vatanlarına dönmesi için psikolojik bir yöntem olarak kullanıldığı ileri sürüldü.

Etrafı dijital kameralar ile sürekli gözlenen bina içinde havalandırma bölümleri bulunuyor. İçeride olanlar buralara günün belirli saatlerinde salınırken, ibadethaneler ve sağlık odaları ile dinlenme odaları da bulunuyor. Yetkililer gelen yabancıların 15-20 gün gibi bir süre içersinde kendi ülkelerine gönderildiğini, suça karışmış olanlarında bazen kendi ülkelerinin polisleri ile bazen de Türk Polisi ile gönderildiğini belirttiler.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.