“10 Gün Tatil Çalışma Şevkini Kırar”

Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu 10 günlük Kurban Bayramı tatilinin ülke ve Çanakkale ekonomisi açısından olumsuz etkilerini gazetemize açıkladı.

Uzun zamandır merakla beklenen Kurban Bayramı tatili Bakanlar Kurulu kararıyla 10 gün olarak belirlendi. Kurban Bayramı bu yıl 31 Ağustos arife günü olmakla beraber 1ile 4 Eylül tarihlerine denk geliyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın da resmi tatil olması nedeniyle Kurban Bayramı tatilinin 6 gün olacağı yönünde düşünceler oluşmuştu.  Ancak turizmcilerin ve devlet memurlarının 10 günlük uzun bir tatil beklentisi karşılığını buldu. 28 ve 29 Ağustos da Kurban Bayramı tatiline eklenerek Bakanlar Kurulu kararıyla 10 günlük tatile izin verilmiş oldu. Bu tatilden olumsuz etkilenebilecek kişi ve sektörlerin olabileceği ve hatta başta ihracat olmak üzere ekonomi üzerinde olumsuz neticelere yol açabileceği de bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Okulların tatilde olmasıyla ekonomik açıdan zor bir dönem geçiren kent esnafının 10 günlük tatilden ne şekilde etkileneceği konusunda gazetemize açıklama yapan Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu şunları kaydetti: “Tatillerin çok uzun olmasını genel manada değerlendirmek gerekiyor. Uzun tatiller insanların çalışma şevkini kırıyor. Bir anlamda ülkemizin de bu kadar lükse ihtiyacı yok. Buna da alt yapımız tam hazır değil zaten. Ülkede bu kadar işsizlik ve ihtiyaçlar varken bu kadar uzun tatil olması olumlu bakılacak bir durum değil. Bu uzun tatil belli bir kesime hizmet ediyor. Bilhassa oteller ve moteller için önemli ama bu işletmelerin durumu diğer sektörlerle mukayese edildiğinde kötü görünmüyor. Uzun tatilin üretime ve istihdama zararı var. Bu tatilleri belli bir sektörü temel alarak uzun tutmamak gerekiyor.”

“10 Gün Tatil Çok Fazla”

“Zaten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açıklamasında Antalya’daki otellerin sezonda doluluk oranının yüzde 85 civarlarında olduğunu belirtiyor. Diğer taraftan, sanayi olsun, küçük esnaf olsun okulların tatile girmesinden dolayı zaten kötü geçirilen bir dönem var. Tatillerin fazla uzun tutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Arz ve talebi iyi karşılaştırmak lazım. Sektörleri iyi değerlendirmek gerekli. Tarımı, turizmi, sanayiyi, esnafı, sanatkârı, ulaşımı hepsini beraber değerlendirmek şart. Bu şekilde bakıldığında 10 günlük tatilin fazla olduğunu ve sürenin daha kısa tutulması gerektiğini düşünüyorum.”

Engin Ören

 , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.