Plajda kadın dayanışması

Kepezli kadınlar el emeği döktükleri ürünlerini Kepez Plajı’nda kurulan stantta satarak ev ekonomilerine katkıda bulunuyor.

Kepez Belediyesi burada yaşayan ve ev ekonomisini katkıda bulunmak isteyen kadınlar için eski belediye binasının altında bir dükkânı Kepezli Üreten Kadınlar Kursuna hibe etti. Aynı kadınlar el emeği göz nuru döktükleri ürünlerini şimdi de Kepez Halk Plajında bir stant açarak satışa sundu.

Kıyafetten takıya bir çok ürünün sergilendiği stantta gönüllü duran Mühesser Kınay, satışlardan sadece çay parası aldığını amacının ekonomik yönden ayakta durmak isteyen kadınlara yardım etmek olduğunu dile getirdi.

Kepez Belediyesi Üreten Kadınlar Kursu öğrencisi ve Kepez Plaj stanttı satış yetkilisi Mühesser Kınay; “Kepez Belediyesi destekli ürettiğimiz ürünlerimizi satıyoruz burada. Kepez Meydan’da da bize hibe ettiği iki adet dükkânımız var. Bir tanesini atölye olarak kullanıyoruz. Diğeri ise satış ofisimiz. Bu senede belediyeyle birlikte aldığımız ortak karar ile Kepez Plajı’nda bir satış ofisi açtık. Burada bayanlarımız ürünlerini hem sergiliyor, hem de satıyor. Gördüğümüz ilgiden memnunuz. Aslında bu yıl biraz hazırlıksız yakalandık diyebilirim. Fakat seneye daha güzel olur diye düşünüyorum. Ziyaretçiler fiyatlardan memnun kalıyor. Ziyaretçilere fiyatları söylediğimde aldığım şaşkın tepkiye göre ben acaba çok mu pahalı geldi diyerek tereddütte düşüyorum. Fakat onlar çok ucuz olduğunu söylüyorlar. Elde edilen geliri de üreticinin kendisine veriyoruz. Sadece %100’de 1’lik bir oranı ile burada kendimize çay kahve parası yapıyoruz. Geri kalanı üreticiye veriliyor. Benim burada bir gelirim yok. Bir beklentim de yok zaten. Gönüllü olarak isteyerek talip oldum buraya. Güzel gidiyor. Ben memnunum.” dedi.

Sabih Can Durmuş, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.