Dedi Demesine de…

5 sene önce Cemal Oral Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “2019 yılına kadar bu eski santrallerin de tamamının en son çevre kriterlerine dayalı filtreleme sistemlerinin tamamını bitireceğiz. Bununla ilgili bütün firmalarla birebir konuştuk. Eğer bitiremezlerse külahları değişeceğiz. O santrallerle yolumuzu ayıracağız artık.” dedi.

Bakan Albayrak’ın Çanakkale ziyaretindeki açıklamasından sonra termik santraların kıkaç altına alınacağı öne sürüldü. Oysa öyle miydi konunun aslı?

Bakan Albayrak açıklamasının devamında; Türkiye’nin 15 milyar ton kömür rezervine sahip olduğunu belirterek “Arama sondajlarıyla birlikte önümüzdeki 5 ile 10 yıl içinde bu rakam çok büyük oranda artacak çünkü yeni arama sonuçlarımız, yeni stratejik manada bölgesel anlamda jeofizik, jeokimya haritasında çıkan bulgularla önümüzdeki dönemde çok daha somut, büyük kaynaklara erişeceğiz. Bundan hiçbir şüphemiz yok.” diye konuştu.

Yani termik santrallere devam…

Bakan Albayrak, her bin megavat santral için Türkiye’de 1-1,5 milyar dolarlık yatırım yapıldığına işaret ederek, “Her bir santral Türkiye’de bin kişiden fazla istihdam demek. Bunun ithal enerji karşılığını karşımıza koyduğumuzda, kabaca bu kalorilerde ve verimliliklerde bir santral noktasında baktığımızda 1,2 milyar metreküp doğalgaza eşdeğer bir üretimden bahsediyoruz. Bunun da ekonomik karşılığı doğalgazın fiyatına göre dalgalansa da asgari yıllık 300-400 milyon dolarlık tasarruf demek.” dedi.

Sonuç;

‘Durmak yok termik yapımına devam fakat en son çevre kriterlerine uygun olması şartıyla’

 


Bu haber 15/08/2017, Salı günü yayınlandı, 152 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com