“O top 150 yıllık efendim, kalkar mısınız?”

1965 yılından beri düzenli olarak gerçekleştirilen ve şehrin sosyal hayatına büyük canlılık kazandıran Uluslararası Troia festivali vatandaşlar ile güvenliği sık sık bir karşı karşıya getirdi. Özellikle Çimenlik Kalesi içerisinde düzenlenen etkinliklerde zor anlar yaşandı.  

54. Uluslararası Troia Festivali renkli görüntüler ile sona erdi. Çimenlik Kalesi, Özgürlük Parkı ve Halk Bahçesi’nde düzenlenen programlar da güvenlik görevlileri ve vatandaşlar karşı karşıya geldi.

Güvenlik gerekçesi sebebi ile Çimenlik Kalesi içerisindeki etkinliklere açık su ve içecek alınmadı. Görevliler kapalı su ya da boş pet şişesi ile içeri girilebileceğini ifade etti. Görevliler konserleri izlemeye gelen vatandaşların biberon içerisinde bile içki sokmaya çalıştığını, delici kesici aletler ile içeri girmek istediklerini dile getirdi. Tarihi bir alan olduğu için içeriye çekirdek de alınmadı. Ayrıca içeri de birçok tarihi emanet olduğu için görevli askerler sıklıkla alanı kontrol etti.  Kuğu Gölü Balesini izlemeye gelen vatandaşlar yer bulamayınca yüzeli yıllık tarihi topların üstüne oturmayı tercih etti. Bir asker vatandaşlardan birini bu sebeple uyarmak durumunda kaldı. Yine Kuğu Gölü Balesini izlemeye silahla gelen bir vatandaş Çimenlik Kalesi’ne alınmadı. Bazı vatandaşlar ise Çimenlik Kalesi’nin önemli bir tarihi merkez olduğunu, festival etkinlikleri için uygun olmadığını dile getirdi.

Erdem Salcan isimli bir vatandaş elle aranmaya karşı çıkınca görevliler ile arasında tartışma çıktı.  Mevzuata göre güvenlik görevlisinin dedektör bulundurması gerektiğini ifade eden Salcan, elle aranacaksa bunun Çimenlik Kalesi’ndeki askerler tarafından yapılmasını söyledi.  Daha sonra Salcan güvenlik görevlisi elle arama uygulamasını kabul etti. Tartışma sona erdi. Salcan; “Benim Çimenlik Kalesi’ndeki askerle subayla meselem yok ama Çanakkale Belediyesi’nin görevlendirdiği güvenlik şirketi ve uygulama ile sorunum var. Mevzuata göre dedektör bulundurmaları gerekiyor. Durumu whatsap şikâyet hattından da Belediye’ye bildirdim.”dedi.

Dilek Akşen, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.