ÇOMÜ’de Kayıt Dönemi Başladı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde 2017-2018 akademik yılının ilk kayıtları Terzioğlu Yerleşkesi Sağlık Yüksekokulu’nda düzenlenen törenle başladı. Yerleşmeye hak kazanan 9132 öğrencinin kayıtları Cuma gününe kadar devam edecek.

ÇOMÜ’ye yerleşmeye hak kazanan 9132 öğrenci için kayıtlar dün sabah saat 09.00’da Terzioğlu Yerleşkesi Sağlık Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen törenle başladı. Törene Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi ve akademik personeller katıldı. Prof. Dr. Yücel Acer törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Öğrenci sayısı açısından Türkiye’de 19’uncu sırada yer alan üniversitemizde kontenjanların %95’i doldu. ÇOMÜ bu yıl da öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üniversiteler arasında yerini aldı. İlk 10 bin öğrenciden 300 öğrenci tercihini ÇOMÜ tarafında kullandı. Kalitesini hızla artıran, kalite sıralamasında da kendinden önce kurulmuş birçok üniversiteyi geride bırakan ÇOMÜ, ülkede adından söz ettiren bir üniversite haline gelmiştir. Üniversitemizde 60’dan fazla ülkeden öğrenci bulunduruyoruz. Üniversitemiz birçok uluslararası anlaşması olan uluslararası bir üniversite. ÇOMÜ’ye geçen yıl 4500 yabancı öğrenci başvururken, bu yıl bu sayı 10 bine yükseldi.”

“Balkanlarda En çok Tanınan Üniversiteyiz”

“Özellikle Balkanlarda yaptığımız çalışmalar sonucunda Türkiye’nin Balkanlarda en çok tanınan, en güçlü üniversitesi haline geldik. Tabii bunu daha da geliştireceğiz. Özellikle uluslararası öğrenciler barınma konusunda bizden ciddi bir destek talebinde bulunuyor. Bizim de onlara daha avantajlı ve daha makul yurtlar sunabiliyor olmamız lazım. Bu konuda beraber hareket ettiğimiz kurumlar var. Başta Çanakkale Valisi Orhan Tavlı bu konuya özel destek veriyor. Çanakkale hem tarihi ile hem doğal güzellikleri ile Türkiye’de adından çokça söz ettiren bir şehir.”

Prof. Dr. Yücel Acar konuşmasını tüm öğrencilere başarılar dileyerek sonlandırdı. Kayıtlar esnasında dikkat çeken noktalardan biri de Çanakkale’de bulunan özel erkek ve kız yurtları çalışanlarının öğrencileri yurtlarına kayıt yaptırmak için verdiği mücadele oldu. Kayıtlar 18 Ağustos Cuma gününe kadar devam edecek.

Engin Ören, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com