Tarihi Köprüye Saygısızlık

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sarıçay’ın üzerinde bulunan ve yapımı Çimenlik Kalesinin inşasına dayanan tarihi köprünün, tahtaları ve taşları sökülürken üzerinden araçla geçildiği iddia ediliyor.

Çimenlik Kalesi’nin inşası yıllarında Sarıçay yatağına tahtalardan kurulan, sonrasında Padişah 2. Abdülaziz döneminde iyileştirme ve sağlamlaştırma çalışmaları yapılan, 1962 yılında Sarıçay’ın taşmasıyla yıkılıp 1963’te tekrar yapılan Tahta Köprü’nün tahtalarının sökülerek köprü altında yakıldığı, yine ortasındaki taşların sökülüp atıldığı ve üzerinden minibüsle geçildiği iddia edildi.

Eni 3,5 metre, boyu 108 metre olan köprüde önceki gün Çanakkale Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri bakım ve onarım çalışması yaptı. Yerinden çıkarılmış tahtaların yerine yeni tahtalar çakılırken, bağlantıları gevşemiş tahtalarda sağlamlaştırma çalışması yapıldı. Bu esnada köprü üzerinden geçmekte olan vatandaşlar köprünün tahtalarının ve taşlarının söküldüğünü, tahtaların yakıldığını, taşların Sarıçay’a atıldığını, hatta araç geçişinin yasak olduğu tahta köprüden minibüsle bile geçildiğini dile getirerek Tarihi Tahta Köprüye saygısızlık yapıldığını belirtip duruma tepki gösterdiler.

Engin Ören


Çanakkale sarıçay saygısızlık tarihi-köprü Bu haber 13/08/2017, Pazar günü yayınlandı, 138 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com