Hamidiye Tabyasında Dev Gösteri

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

10 Ağustos Anafartalar Zaferi’nin 102’nci yıldönümü etkinlikleri kapsamında Çanakkale Savaşları  Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın ‘1915 Bir Hilal Uğruna’ adlı müzikal tiyatro gösterisi Tarihi Anadolu  Hamidiye Tabyası’nda sahnelendi.  

Çanakkale’de 10 Ağustos Anafartalar Zaferi’nin 102’nci yıldönümü etkinlikleri, Anadolu  Hamidiye Tabyası’nda gerçekleştirildi.  Çanakkale Savaşları  Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığının dev bir prodüksiyon şeklinde düzenlediği organizasyonda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesindeki 450 kişilik bir gösteri ekibi yer aldı. Önceki gece saat 21.00’da Barbaros Mahallesi’ndeki Tarihi Anadolu  Hamidiye Tabyası’nda sahnelenen ‘1915 Bir Hilal Uğruna’ adlı müzikal tiyatro gösterisine Çanakkaleliler yoğun ilgi gösterdi. 5 bin kişilik oturma düzeni kurulan tabya içindeki alanda çok sayıda vatandaş da gösteriyi ayakta takip etti. 10 Ağustos zaferinin 102. Yılının kutlandığı gösteriye Çanakkale Valisi  Orhan Tavlı, AK Parti  Çanakkale  Milletvekili Ayhan Gider, Çanakkale Savaşları  Gelibolu Tarihi Alan Başkanı  İsmail Kaşdemir ve AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ katıldı. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşu,  İstanbul’un Fethi, Balkan Harbi ve  Çanakkale Savaşları’nın anlatıldığı müzikali Çanakkaleliler ilgi ile izledi.

Gösterinin ardından bir konuşma gerçekleştiren Çanakkale Savaşları  Gelibolu Tarihi Alan Başkanı  İsmail Kaşdemir şunları dile getirdi: “Bugün 10 Ağustos Çanakkale Anafartalar Zaferinin 102’inci yıldönümünü kutluyoruz. Çanakkale tarihi anlarından birini yaşıyor. Bu gün sabahtan Çanakkale’de tarihi alanda Şehitlerimizin ebedi istinatgâhında 102 yıl önce vatan ve bayrak için canlarını feda eden kahramanlarımızı andık. 102 yıl önce ki Çanakkale ruhunun ebediyen bu topraklarda hâkim olacağını ifade ettik. Çanakkale ruhu demek birlik beraberlik demekse bizde Çanakkale ruhunu tüm ülkeye hâkim kılmak istiyoruz. Alan Başkanlığı olarak Çanakkale ruhunu yaşatmak adına o ruhu gelecek kuşaklara aktarmak için çalışıyoruz. Bu toprakları bize vatan kılan önce cenabı Allah’a şükrediyoruz. Malazgirt’ten bu yana toprağa düşmüş Şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle ve şükranla anıyoruz.”

“ÇANAKKALE’Yİ HEP BERABER BİR YERLERE GETİRECEĞİZ”

“Şu anda Hamidiye Tabyalarındayız. Burası boğaz harbinde boğazın savunmasında, vatanın savunmasında görevini fazlasıyla icra ettiği bir tabyadır. Kültür Bakanlığımız burasını restore etti. Burası bir sosyal yaşam merkezi haline geldi. Kısa zamanda da açılışını gerçekleştireceğiz. Burada bu akşam çok güzel bir gösteriye de imza atıyoruz. ‘1915 Bir Hilal Uğruna’ isimli gösteriyi Çanakkale’mize getirdik. Çanakkaleli insanımızın karşısına çıkıyoruz. Kültür Bakanlığımıza ve Güzel Sanatlar Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum. Bizde Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanlığı olarak, bu büyük organizasyonu burada yapmak adına büyük fedakârlıklar gösterdik. Çanakkale ruhu neredeyse biz orada varız. Çanakkale’nin iyiliği neredeyse biz oradayız. Çanakkale’yi hep beraber ileriye götüreceğiz.”

Engin Ören


bir hilal uğruna tarihi-alana-başkanlığı tiyatro Bu haber 11/08/2017, Cuma günü yayınlandı, 167 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com