Eceabatlı Minibüsçüler İsyan Ediyor

Eceabat ilçesinde hizmet vermekte olan SS 26 No’lu Kabatepe Taşıyıcılar Kooperatifi’ne bağlı şoförler, iki senedir düzenlenen 10 Ağustos törenleri dolayısıyla dışarıdan getirilen araçların kendi hatlarındaki müşteri taşıdıkları iddiasıyla tepki gösterdi.

1992 yılından bu yana Gelibolu Yarımadası üzerinde hizmet veren SS 26 No’lu Kabatepe Taşıyıcılar Kooperatifi emekçileri, özel günlerde kazanmaları gereken ekmek paralarıyla oynandığı iddiasıyla isyan ediyor.

SS 26 No’lu Kabatepe Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Mesut Okuducu, dün yaşanan 10 Ağustos Anafartalar Zaferi dolayısıyla Çanakkale Savaşları Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanlığı tarafından düzenlenen tören ve mevlüt programı kapsamında meslektaşlarının yaşadığı mağduriyeti gazetemize anlattı. Kabatepe Mesire Alanı’nda düzenlenen mevlit programı dolayısıyla gelen vatandaşları taşımak için başka ilçelerden şoförler ile anlaştıklarını ileri süren Okuducu, Eceabatlı şoförlerin Alan Başkanlığı’nın bazı yasaklarından en çok etkilenenlerin kendileri olmasına rağmen zararlarını telafi edecekleri özel günlerde görmezden gelindiklerini iddia etti.

CEFASINI BİZ ÇEKİYORUZ SEFASINI BAŞKASI SÜRÜYOR

Okuducu, konuşmasına şöyle devam etti; “Birilerine para kazandırılacaksa ilk önce Eceabat halkına kazandırılması gerekir. Eceabat karşılık veremezse dışarıdan getirilir. İki seneden beri ısrarla mağdur ediliyoruz. Geçen yıl tepki göstermemize rağmen bu yıl da aynı şekilde dışarıdan araç kiralayıp getirmeyi tercih ettiler. İlk sene programda taşımacılığı biz yapmıştık. Hiçbir sorun olmadı. Bir şikayet olsa, yarım bıraksak yapamasak neyse de hiçbir sorun olmamasına rağmen böyle bir yol izlemeleri, olmadı. Buranın tüm sıkıntısını biz çekiyoruz. Senelerce Orman Kampını açmadılar ve açılmadığı süre zarfında bir dünya zarar ettik. Zararımız da bu şekilde karşılansın istedik ama sadece ilk sene bizimle çalışmayı önerdiler zararınızı karşılayın diye… Geçen sene başka yerden araç getirildi. Bu yıl da aynı durum söz konusu olunca ister istemez tepki gösteriyoruz.”

BURADAKİ ŞOFÖRLERİN EKMEK PARALARI ENGELLENİYOR

Yaz sezonunda Çanakkale’den gelen her feribotun ardından Kabatepe’ye araç kaldırdıklarını belirten Başkan Okuducu, asıl para kazanmaları gereken özel günlerde ve organizasyonlarda dışarıdan araç getirerek Eceabatlı minibüsçülerin bu şekilde mağdur edilmesinin doğru olmadığını vurguladı. Eceabatlı minibüsçülerin bölgeyi dışarıdan getirilen araçlardan daha iyi bildiklerini ve dolayısıyla her sene Kabatepe’de kalan insanların arayıp yine kendilerini çağırdıklarını belirten Okuducu, “Geçen yıl da insanlar mağdur oldu. Anlaştıkları araçlarla gidemeyenleri biz götürdük alana, bu yıl da orada kalanlar arayıp bizi çağırdı. Anlaşılan 10-12 aracı çekiyorlar Eceabat merkezine, gemiden inenleri toplayıp alana götürüyorlar. Yine de insanlar mağdur oluyor. Bunu bu şekilde organize edenler, buradaki şoförlerin de böyle günlerde kazanması gereken ekmek parasını engelliyorlar. Neye dayanarak bizim çalıştığımız güzergaha başka yerden anlaşıp araç getiriyorlar, anlamıyorum.” diye konuştu.

ARABA İSTEDİLER DE ÇIKARTAMADIK MI?

Alan Başkanlığı tarafından Orman Kampı ve çadır alanının senelerce açılmamasından dolayı zarar görenlerin Eceabat halkı ve Eceabatlı şoförler olduğunu vurgulayan Okuducu, gördüğümüz zararı karşılamak, Eceabat’ı kalkındırmak amacıyla bir organizasyon yapılması gerekirdi. Dışarıdan gelen şoförler, aldı başkanlıktan parayı yine dışarıda harcayacak. Üstelik geçen yıl bizim anlaştığımızın iki katına anlaşmışlar. Eceabat’a var mı bir katkısı?” diye sorarken, “Bizim toplamda 60’a yakın minibüsümüz var. Araba istediler de araba mı çıkartamadık? Yetersiz olsak neyse…” ifadeleriyle sözlerine son verdi.

Geçtiğimiz yıl da sosyal medya sayfalarından açıklama yapan kooperatif, bu işten ekmek yiyen meslektaşlarının hakkını savunurken bu organizasyonu yapan sorumluları kınadıklarını ifade etmişti.

Yetkililerden açıklama yapılması bekleniyor.

Eylem Gözeldere, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com