Yasmin Levy dinleyenleri büyüledi

Bugün başlayan 54’üncü Troia Festivali’nin ilk konseri, dünyaca ünlü güçlü ses Yasmin Levy tarafından Çimenlik Kalesi’nde verildi…

Levy’nin Latin müziğinden Arjantin tangosuna, Sefarad ve Türk ezgilerinden Endülüs flamenkosuna kadar farklı coğrafyalardan seslendirdiği şarkılar dinleyicileri büyüledi. Kentliler, geniş bir şarkı yelpazesine sahip Yasmin Levy’nin seslendirdiği parçalara katılarak konserin ritmine kapıldı. Levy, Çanakkalelilerden büyük alkış topladı. Konser yaklaşık 1 buçuk saat sürdü. Konser esnasında Türkçe de konuşan Levy, Çanakkale’de olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Yasmin Levy Kimdir?

Babasını henüz iki yaşında kaybetmiş olan Levy annesi tarafından büyütülmüş. Müziğe ilgisi çocukluk yıllarında başlayan Levy, 6 yaşındayken piyano çalmayı öğrendi ve 18 yaşına kadar çalışmalarını sürdürdü. 20 yaşında ciddi olarak şarkı söylemeye başladı. Dinleyici önüne ilk kez 21 yaşında, annesinin bir konserinde çıktı. Daha sonra yerel çapta konserler vermeye devam etti. Uluslararası arenada ilk kez WOMEX 2002’de boy gösterdi. İlk albümü Romance & Yasmin’de Ladino müziğine odaklandı, bu albümde babası Yitzhak Levy’nin çalışmalarının ve Türk müziğinin büyük etkisi görülüyor. Babası Yitzhak Levy ise 1919 yılında, Manisa’da doğmuş bir Sefarad’tı. Levy’nin babası beste yazıyor ve koro şefliği yapıyordu. İsrail devleti, kurulduktan sonra, İsrail Ulusal Radyosu’nun Ladino Departmanının başkanı olarak atandı. Hayatını, Sefarad Yahudilerinin müziklerini derlemeye ve korumaya adadı. Yasmin Levy, babasının mirası ile büyüdü ve babasının mirasını repertuarlarına yansıttı.

Atakan Alkış

Kaynakça: Wikipedia, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com