Kardeş kentler bir arada

Çanakkale’nin kardeş kentleri Giresun ve Almanya’nın Osnabrück şehirlerinin temsilcileri, Çanakkale Belediyesi Meclis Salonu’nda bir araya geldi.

Kardeş kentler Giresun ve Osnabrück şehirlerinden gelen heyet, Çanakkale Belediyesini ziyaret etti. Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ile Giresun’un CHP’li Meclis üyeleri ve Osnobürck’ten SDP Meclis üyesi Heiko Schlatermund ile beraberinde gelen heyeti Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis üyeleri karşıladı. Yapılan konuşmaların ardından kardeş kentlerin temsilcilerinin birbirlerine hediye takdim etmesi ile ziyaret son buldu.

Gökhan; “Gelmenize çok mutlu olduk

Ziyarette konuşan Belediye Başkanı Gökhan; “Burada kardeş kentlerimiz ile bir araya geldik. Kendileri de bizleri ziyaretlerimiz sırasında çok güzel ağırladılar. Hepimiz barış peşinde koşan ve sevilen başkanlarız. Neden? Çünkü hepimiz insanca yaklaşım içindeyiz. Biz, ayrım yapmadan, kimseyi ötekileştirmeden, seçildikten sonra sadece kendi partililerimize değil, herkese hizmet etmeyi hedef koymuş insanlarız. Özellikle de muhtaç olan, ihtiyacı olan, dar gelirli olan insanlara yönelik siyaset yürüten insanlarız. Bu kardeşliği ben çok önemsiyorum. İnşallah daha da gelişecek ve daha da gelişmelidir. Çünkü Türkiye’de özellikle bu tür çağdaş aydın insanların olduğu kentlerin sayıları da daha da çoğalmalıdır. Bu bakımdan gelmenize çok mutlu olduk” dedi.


Aksu; “Çanakkale hepimizin şehri
Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ise Çanakkale’nin çok özel bir yer olduğunu belirterek; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda aslında mihenk taşı. Çanakkale hepimizin şehri. Kendi şehri dışında şehitliği olan tek il Giresun. Kurtuluş Savaşı’nda da 5 bin insan kendi imkanları ile askeri olmadığı halde katılmış ve Sakarya’da, Çanakkale’de birçok cephede savaşmış ve sadece 250’si geri dönmüş bir kentiz. Çanakkale’yi daha iyi anlıyoruz. Bizim dedelerimiz de Çanakkale’deki ruhla bu ülkeyi kurtarmak için mücadele etmiş. Bundan dolayı da Çanakkale Savaşları’nın 100’ünvücü yılında Çanakkale gibi ülkemizin kuruluşunun başladığı bir yerle kardeş şehir olmaktan onur duyuyoruz. Umarız bunu daha da geliştirebiliriz” dedi.

Schlatermund; “Osnobrück’te Çanakkale gibi bir barış kenti

Osnobürck temsilcisi Heiko Schlatermund ise; “Osnobrück ve Çanakkale arasında çok benzerlikler var. Osnobrück de Çanakkale gibi bir barış kenti. Çanakkale tarihinde Kurtuluş Savaşı olduğu gibi Osnobrück’te de 30 senelik bir savaş tarihi var. 30 sene süren savaş sonunda Osnobrück Belediye binası salonunda barış imzalandı. Bu da bize hala büyük sorumluluk yüklüyor. O barışı korumaya çalışıyoruz. Barışa iyi katılım sağlayan insanlar ile olan ilişkiler ve 140 farklı etnik gruplar ve Türk vatandaşlarımız var” dedi.

Atakan Alkış, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com