Hamidiye Tabyaları cazibe merkezi olacak

Bu akşam Anadolu Hamidiye Tabyaları’nda Çanakkaleliler ile buluşacak olan “1915 Bir Hilal Uğruna” adlı oyunun son provalarını izleyen Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “ Burası Çanakkale’nin cazibe merkezi olacak.”dedi.

Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir bu akşam Anadolu Hamidiye Tabyaları’nda Çanakkaleliler ile buluşacak olan “1915 Bir Hilal Uğruna” adlı oyunun son provalarını izledi. Çanakkale Kara Savaşları’nın dönüm noktası olan Anafartalar Zaferi’nin 102. Yıldönümü münasebetiyle 2016 Yılında Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen, büyük ilgi ve beğeni toplayan “1915 Bir Hilal Uğruna” adlı oyun bu akşam saat 21.00’da Çanakkaleliler ile buluşacak.

Sunumunda yaklaşık 450 kişinin yer aldığı bu tiyatro gösterisi için Anadolu Hamidiye tabyalarında 5000 kişilik bir alan hazırlandı.  Oyunun son provalarını izlemek için tabyalara gelen Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “ Bu yıl Anafartalar Zaferi etkinlikler kapsamında çok güzel programlar hazırladık. Ben bu akşam oynanacak olan ‘Bir Hilal Uğruna’ isimli oyun için çok heyecanlıyım.500 kişilik bir ekiple oynanacak olan bu oyun sadece Ankara’da oynandı. Konu Çanakkale ise, 102 yıl bu topraklarda canlar feda edilmişse bu gösteri burada oynanmalıdır dedik. Çanakkale bu akşam tarihi bir an yaşayacak. Ben bütün halkımızı buraya davet ediyorum. Şu ana kadar Çanakkale’de yapılmış en büyük proje bu olacak.

Son kontrolleri yapmak üzere alana gelen Başkan Kaşdemir; “ Hamidiye Tabyaları daha öncesinde harap halde idi. Çamurdan çizme ile gezerdiniz. Bakanlığımız burayı revize etmeye karar verdi.  Gördüğünüz gibi hazırlıklar tamamlanmak üzere. Şu ana kadar ki revizyon harcamaları 25-30 Milyon TL tuttu. Boğaz harbinde görevini fazlası ile yerini getirmiş bir tabyadır. Burada Almanlar vardı o dönemde.  Hatta Almanya’dan bize harp esnasında tutulmuş bir günlük gönderildi. Kısa zamanda yayınlayacağız. Buranın tarihi dokusunu geri kazandırdık. Bu tabyaları yaşayan bir yer yapacağız, burası Çanakkale’nin cazibe merkezi olacak.” dedi.

Barbaros Mahallesi’nde bulunan Hamidiye Şehitliği konusunda herhangi bir çalışmanın olup olmadığını sorduğumuz Başkan Kaşdemir, “ Bu bölge bizim kontrolümüz de değil, amacımız da buraları Alan Başkanlığı’nın kontrolüne almaktır. O zaman gerekli çalışmaları yaparız.” dedi.

Provaları bir süre izleyen Başkan Kaşdemir alandan ayrıldı. ‘Bir Hilal Uğruna’ isimli tiyatro gösterisi için saat 19.00’dan itibaren Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’ndan, Hamidiye Tabyalarına ücretsiz otobüsler kaldırılacak.

Dilek Akşen, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.