Ebedi Başkomutan Minnetle Anıldı

10 Ağustos Anafartalar Zaferi’nin 102. Yıldönümü’nde Eceabat’ta yer alan Conkbayırı Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Tören konuşmalarında Anafartalar Kahramanı olan Yarbay Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları da şükran ve minnetle yad edildi.

Conkbayırı’ndaki törene, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz, AK Parti  Çanakkale İl Başkanı  Yeşim Karadağ, CHP Çanakkale  Milletvekili  Bülent Öz, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem, Çanakkale Başsavcısı Ömer Karişit, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Dylan Walsh, Yeni Zelanda Büyükelçi Yardımcısı Ed Mcİsaac, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Necmi İnce, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Mehmet Soylu, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı Binbaşı Tamer Alpul, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri, Avustralya Konsolosluğu ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından 3 pare saygı atışı yapılması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına bir konuşma yapan Albay Serhat Demirbaş, 10 Ağustos Anafartalar Zaferi hakkında bilgi verdi. Albay Demirbaş, Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla yad etti.

“KIRBACINI ŞAKLATARAK ORDUYU TAARRUZA KALDIRDI”

Konuşmasında Anafartalar Zaferinin öneminden bahseden Vali  Orhan Tavlı, zaferlerin ve destanların tüm dünyaya ders verdiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti. “Hepsi kardeşliğin, insanlığın ve Çanakkale Ruhu’nun doğduğu yer olan Çanakkale’yi anlatır. İşte bunlardan biri ve en önemlisi de 10 Ağustos Anafartalar Zaferi’dir. 10 Ağustos yurdumuzu işgal etmek isteyen emperyalist güçlerin beklemedikleri bir anda Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal’in kırbacını şaklatarak orduyu taarruza kaldırdığı ve kurşunlara aldırış etmeden bir ok gibi ileriye süngüsüyle atılan kahramanların Zafer kazandığı gündür. 10 Ağustos 1915 gelecek nesilleri bağımsız bir devlet, hürriyet içinde yaşanır bir memleket bırakmak için şehit olan kahramanların Zafer kazandığı bir tarihtir.”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman burada yaptığı konuşmada, “Emperyalizme karşı büyük Türk milleti bu şanlı zaferini büyük bir saygı, hürmet ve gerçekten yüce duygularla selamlıyoruz. Türkiye’mizi, imparatorluğumuz, yıkmak isteyen emperyalistlere karşı başta Gazi  Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarını buradan bir kez daha hürmetle, şükranla ve minnetle anıyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Çanakkale Abdülkadir Katra Sanat Tiyatrosu tarafından Anafartalar Muharebesi ve süngü hücumu canlandırıldı. Askerlerin Çanakkale savaşlarında sergiledikleri kahramanlıkların canlandırıldığı tiyatro oyunu esnasında duygulu anlar yaşandı.

Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı Hüseyin Yayman, Çanakkale Valisi  Orhan Tavlı ve 2. Kolordu komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz’ün Anafartalar Zaferi Anı Defteri’nin imzalanmasının ardından da toplu hatıra fotoğrafı çekildi.

Conkbayırı’ndaki törenlerin ardından Kabatepe Mimoza’da devam eden etkinlikler, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in konuşmasının ardından Mehteran gösterisi, Kuran tilaveti ve yemek ikramı ile sona erdi.

Eylem Gözeldere

 , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com