ANNE HAVA ÇOK SICAK!

Havalar öyle sıcak ki geceleri uyunmuyor, gündüzleri oturulmuyor. Gün içinde kimileri gölgeye kaçıyor denize giriyor, kimileri geceleri balkonda yatıyor.  Peki ya bebeklerimiz nasıl dayanıyor bu sıcaklara…

Kent merkezinde hava sıcaklığı 33 dereceyi gösterirken miniklerimizin yaşam kalitesini yükseltmek de yine biz ebeveynlere düşüyor.  Zaten genel olarak çoğumuzun çocuğu iştahsız! Hepsi neredeyse hiçbir şey yemeden yaşıyor. Bir de üstüne sıcaklar eklendi. Su da içmeseler tam olacak!

Peki, ne yapalım da bu yazı çocuklarımıza rahat geçirtelim. Tabi ki öncelikle ılık suyla duş. Her gece çocuklarımızı yıkayıp yatırırsak en azında biraz daha rahat uyumalarını sağlayabiliriz. Rahat ve ince kıyafetler giydirelim. Böylece isilikten de çocuğumuzu uzak tutmuş oluruz. Eğer kalın kıyafetler giydirirsek fazla çalışan ter bezleri tıkanır ve deride benekler halinde görülen isilik lekelerini oluşturur.

Çocuklarımıza bol bol su içirelim, sulu gıdalar verelim. Bırakın biraz yemek yemiyorsa karpuz yesin. Emziren anneler genelde çocuklarına su vermekten kaçınacaktır ama öyle sıcak ki hava kaynatarak vereceğimiz birkaç kaşık su bebeğimizi oldukça rahatlatır.

Sonra hava sıcak diye çocuğu eve tıkmanın da bir anlamı yok. Çocuklar saatlerce dışarıda oynamaya bayılıyor.  Bu güzel havaları da değerlendirmek gerekir. Akşamüzeri ince bir şapka ile parkta biraz vakit geçirerek hem d vitamini alırlar hem de güzel vakit geçirirler.  Tam da bu noktada Zehra’mı Çanakkale’de büyüttüğüm için şükrediyorum. Neden mi, güneş battıktan sonra Yeni Kordon’a inip saatlerce plaja kurulmuş parkta vakit geçiriyoruz. Bir sürü de çocuk oluyor etrafta. Geceye kadar özgürce kumsalda oturup hem kendi arkadaşlarımızla vakit geçiriyoruz, hem de çocuklar parkta serin serin oynuyor. Özgürlük Parkı, Halk Bahçesi, Kepez Meydan Parkı da bu etkinlikler için oldukça uygun…

He unutmadan, eminim ki siz de evde her gece sinek avına çıkıyorsunuz. Sizi ısırması ve dakikalarca kaşınmak bir yana çocuktan uzak dursun diye kendinizi parçalıyorsunuz. Ve yine eminim ki siz de kimyasallardan uzak duruyorsunuz. Cibinlik ve sineklik her ne  kadar kadar kesin çözüm olsa da bitkisel yollara başvurabilirsiniz. Ultrasonik ses yayan böcek koruyucu cihazlar kullanılabilir.

Büyük şehirlerin keşmekeşi bir yana dursun biz özgürlüklerin kentinde çocuklarımızı yazın sıcaktan kışın soğuktan korumaya devam edelim!

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com