İş; “Açık Büfelerde İsraf Çok Oluyor”

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın gıda israfının önüne geçilmesi için gıda bankası kurulması gerektiğini belirtmesi üzerine, Çanakkale Kasaplar, Fırıncılar, Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı Selahattin İş gazetemize açıklamalarda bulundu.

Yeni oluşturulan kabine sonrası Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı görevine getirilen Ahmet Eşref Fakıbaba, ilk icraat olarak yemek israfının önüne geçmek için ‘Gıda Bankası’ kurulmasını gündeme getirdi. Fakıbaba, dünya çapında her yıl üretilen 4 milyon ton gıdanın 1,3 milyon tonunun israf olduğunu belirterek bu israfın önüne geçilmesi adına lokanta ve restoranlarda artan yemeklerin ‘Gıda Bankası’ projesi ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gerektiği vurgusunu yaptı.

“MALİYETLER ARTTIĞI İÇİN YEMEKLER ARTMIYOR”

Çanakkale Kasaplar, Fırıncılar, Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı Selahattin İş konu ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, bu israfın en yoğun yaşandığı yerlerin oteller olduğunu belirterek, açık büfelere karşı olduğunu dile getirdi. Sadece porsiyon boyutlarını küçültmenin yeterli olmayacağını, açık büfe anlayışının bir an önce terk edilmesi gerektiğini belirten Başkan İş, şunları dile getirdi: “Geldiğimiz süreçte maliyetler arttığı için lokanta ve restoranlarda yemekler ihtiyaç kadar hazırlanıyor. Et ve tavuk ise zaten şok dolaplarında stoklanarak gerektiğinde kullanılıyor. Gün içerisinde yemek yetmezse tencereyle ilave yemek üretiliyor. Ancak günün şartlarında hiçbir lokanta ve restoran ihtiyacından fazla bir yemek üretimi yapmıyor. Açık büfenin olduğu yerlerde zaten israf hep olur. Porsiyon büyük de olsa, küçük de olsa insanlarımız ihtiyacından fazlasını alıp, yiyemeyerek israf yapıyor. Ancak bu durumun önüne geçebilecek bir düzenleme ile israf noktasında bir tasarrufa gidebiliriz.”

Engin ÖrenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.