Zirai Atığa Konteynerli Çözüm

Bayramiç ilçesinde kullanılmış zirai ilaç atıklarının baraj gölü havzasına atılması ve suyun kirletilmesi bölge halkının tepkisine yol açınca, devreye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü girdi.

Bayramiç ilçesinde tarım alanlarında zirai ilaçlama yapıldıktan sonra çevreye rastgele atılan boş zirai ilaç ambalajları Bayramiç Baraj Gölü Havzasını kirletiyor, bu durum ise bölgede yaşayan vatandaşların şikâyetlerine neden oluyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün görev ve yetki alanı içerisinde bulunan zirai ilaç atık imha projesi, Çanakkale İl Özel İdaresinin bir bütçe oluşturması, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün projeyi gönüllü olarak gerçekleştirmek istemesi üzerine ilk adımlar atıldı. Bu bağlamda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü harekete geçerek bir proje hazırladı. Bilhassa elma üretiminin başladığı süreçte, tarlalarını ilaçlayan üreticinin su kaynaklarına yakın noktalarda ilaç ambalajlarını baraj gölü havzalarına atması üzerine, belirlenen noktalara zirai ilaç atığı konteynerleri koyulacak.

185.000 TL’LİK BÜTÇE İLE BERTARAF PROJESİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, hazırlanan projenin detaylarını gazetemiz ile paylaştı. Karadağ açıklamasında: “Bayramiç ilçesinde yıllık 15.000-17.000 kg zirai ilaç atığı oluşmaktadır. Bayramiç baraj gölü havzasındaki zirai ilaç atıklarının toplanıp bertaraf edilmesi ile ilgili finans kaynağı Çanakkale İl Özel İdaresidir. Bu projeyi hazırlayan kurum ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüdür. Proje üreticileri Çanakkale İl Özel İdaresi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Bayramiç Belediyesidir. Proje ilk etapta Evciler, Karaköy, Yeşilköy, Çavuşlu, Tongurlu, Gedik, Sarıot, Serhat, Çırpılar, Külcüler,  Mollahasanlar, Akçakıl, Üzümlü olmak üzere 12 tane köyü kapsıyor. 90 tane konteyner yaptırdık. Bu konteynerleri ilaç karışımlarının hazırlandığı ve önceden tespit edilen bölgelere, ilaçlama alanının genişliğine göre koyacağız. Konteynerler Bayramiç Belediyesi tarafından belli aralıklarla toplanacak. Çanakkale İl Özel İdarenin Bayramiç’te hazırladığı özel alanda bu atıklar biriktirilecek. Biriken atıklar toplanarak Bandırma’da katı atık kazanlarında bertaraf ve imha edilecek. 85.000 TL konteyner, 100.000 TL bertaraf için atıkların Bandırma’ya ulaştırılması için olmak üzere toplam 185.000 TL bütçe ile bu işe başladık.”

Engin ÖrenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.