Pazarın En Ucuzu: Domates

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bunaltan hava sıcaklıkları, vatandaşı alışverişten bile geri koydu. Satışların sıcaktan çok etkilendiğini ifade eden pazarcılar Eylül ayı ile beraber kış hazırlığının başlayacağını, satışların artacağını düşünüyor.

36 dereceyi bulan sıcaklık Salı pazarının işlerini etkiledi.  Bu hafta pazarın en ucuz ürünü 75 Kuruş’luk fiyat etiketi ile domates oldu.

Yenice barbunyası 7 TL,  börülce 8 TL, bamya 10 TL, Umurbey salatalığı 2,5 TL,  taze fasulye 5 TL, domates 1 TL patlıcan 2 TL’lik fiyat etiketi ile pazardaki yerini aldı.

BARBUNYA DA PAHALI BÖRÜLCE DE

Barbunya ve börülcenin neden yüksek fiyattan satıldığını sorduğumuz Pazarcı Abdurrahman Tepeli; “Bu ürünlerin dikimi az oluyor. Özellikle barbunyadan tek sefer ürün alabiliyoruz. Maliyetler çok, mazot 5 TL, işçi yevmiyesi 70-80 TL. İlaçlar pahalı.  Nasıl olacak bu iş? Domates şu anda neredeyse bedavaya satılıyor. 75 Kuruş ile 1 TL arasında satışı var. Tarlada domates 50 Kuruş. Börülce biraz pahalı onun da dikimi az ama sıcaktan yemek yenmiyor. Ekşili börülce salatası bu havalarda çok tüketiliyor.”dedi.

“KIŞ HAZIRLIĞINDAN UMUTLUYUZ”

Eylül ayında son hasatın başlayacağını ve kış hazırlığı ile konserveliklerin hazırlanacağını ifade eden pazarcı Tepeli, “Satışlar bayram tatili ile birlikte artacak. Çünkü insanlar yazlık ürünleri kış için hazırlayacaklar. Ekonomik bir kış geçirmek isteyen her kadın her sene hazırlığını yapar. Ama barbunya 7 TL iken kış için alınmaz tabi. Bir dikim daha olursa 5 TL’den kışlık barbunya alınabilecek. Fasulyenin fiyatı da son hasatta daha da düşer.” dedi.

VATANDAŞIN TERCİHİ DERİN DONDURUCU

Derin dondurucu satışlarını sorduğumuz beyaz eşya satıcısı ise ayda en az 60-70 adet arası derin dondurucu satıldığını, bayram haftasına yaklaşılması ile beraber bu satışların daha da yükseleceğini bildirdi. Kurban etlerini ve kışın tüketecekleri yiyecekleri saklamak isteyen vatandaşlar derin dondurucu kullanmayı tercih ediyor.

Dilek Akşen

 


Bu haber 08/08/2017, Salı günü yayınlandı, 215 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com