Unutulan Şehitlik: Hamidiye

Barbaros Mahallesi’nde bir parkın hemen yanı başında bulunan ve unutulmaya yüz tutan Hamidiye Şehitliği, hak ettiği değeri göremiyor.

Çanakkale Savaşında şehit düşen Onbası Ahmet oğlu Ahmet(Demirci), İsmail oğlu Halil (Antalya) -Hüseyin oğlu Salih (Yozgat) -Ahmet oğlu Hafız (Bayramiç)-Mustafa oğlu İbrahim (Ayvacık) isimli beş vatan evladının yattığı bu küçük şehitlik hak ettiği değeri bulamıyor. Her sene Çanakkale Şehitliğini milyonlarca insan ziyaret ediyor, ancak hiç biri Hamidiye Şehitliği’ne uğramıyor.

Şehitliğin içerisi bakımsız duruyor. Etrafta ise bir takım çöpler bulunuyor. Mezar taşlarının ise yıllardır bakımsız durduğu her halinden belli oluyor.Yeni Kordona çok yakın olan Hamidiye Şehitliği’nin yanı başında bir çocuk parkı da bulunuyor.

Hemen hiç ziyaretçisinin olmadığı bu şehitlik Çanakkale Savaşlarının birinci yıl anma törenlerine de ev sahipliği yaptı ancak zaman içerisinde unutuldu.  Bu şehitlikte Alman askerlerinin cenazeleri de bulunmakta idi. Ancak Almanlar 1936 yılında kendi askerlerinin naaşlarını, İstanbul Tarabya’daki Alman Elçiliği’nin bahçesine törenle nakletti.

Hamidiye Tabyaları bir yenileme sürecine girmişken, yetkililerin Hamidiye Şehitliği’ne gereken ilgiyi göstermesi bekleniyor. Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com