Türkiye’nin Her Yerinden Vatandaşlar Gelecek

Türkiye’nin Her Yerinden Vatandaşlar Gelecek

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Çanakkale’de 26-30 Ağustos yapacakları Adalet Kurultayı’nın detaylarını açıkladı.

sondakika.com’un haberine göre; Cumhuriyet Halk Partisi( CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve  Antalya  Milletvekili  Çetin Osman Budak,  Çanakkale’de 26-30 Ağustos yapacakları Adalet Kurultayı’nın detaylarını açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve  Antalya  Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya  Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensuplarıyla bir araya gelerek, soruları yanıtladı. Budak, basın toplantısında  CHP’nin Çanakkale’de 26-30 Ağustos gerçekleştireceği Adalet Kurultayı’nın detaylarını açıkladı. Kurultay ile ilgili kendi partisinin içinden bile birtakım laflar edildiğini söyleyen  Çetin Osman Budak, “Bu kurultay, o kurultay değil. Bu kurultay Orta Asya’dan Türk boylarının yılda bir iki defa bir araya gelip şenlikler yaptığı ve bütün obaların sorunlarının, bilginin, kültürün tartışıldığı yer anlamında bir kurultaydır” dedi.

“TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN VATANDAŞLAR GELECEK”

Çanakkale’de 80 milyon insana haykıracaklarını söyleyen Budak, herkesin gelip kendini ifade edebileceği bir yer olacağını belirtti. Budak, “Çocuk istismarcılığından, kadın cinayetlerine kadar, eğitimdeki adaletsizlikten, mahkemedeki adaletsizliğe kadar, yüzlerce adaletsizlik burada ele alınacak. Adaletsizliğin en ağır yaşandığı yer Türkiye’dir. Burada bunlar ifade edilecek. Paneller yapılacak. 26 Ağustos sabahı program başlıyor. Panellerde adaletsizliğe uğrayanlar konuşacak. 8 ana başlık var, bunun altında yüzlerce başlık olacak. Dünyada ve  Türkiye’de en önemli isimler buraya gelip panel yapacak.  Türkiye’nin her yerinden vatandaşlar gelecek. Bir yandan da halkla çalıştaylar yapılacak. 50-60 kişilik gruplarla fikirlerini ortaya atıp tartışacak” diye konuştu.

‘ADALET KUTUSU’NU ORTAYA KOYACAĞIZ

Adalet kutusu ortaya koyacaklarını belirten Budak, kişilerin başından geçen adaletsizlikleri en fazla bir sayfa olacak şekilde yazıp o kutunun içine atacaklarını dile getirdi. Budak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O kutu her akşam açılacak ve yazılar redakte edildikten sonra kitap haline getirilecek. Bir adalet anıtı yapılacak. Bir tuğlada sen koy diyeceğiz. Adalet sokacağı, ne için adalet istiyorsunuz caddesi olacak.  Çanakkale’de iki yer belirledik. Bunlardan birinde yapacağız. Ülkede adalet isteyenleri davet ediyoruz.”

“TURİZMDE TOPARLANMA VAR”

Turizmde bu yıl toparlanmanın görüldüğünü söyleyen Genel Başkan Yardımcısı  Çetin Osman Budak, toparlanmanın fiyat tavizinden kaynaklandığını belirterek, “Toparlanma fiyattan taviz verilerek oluyor. Turizm hasılatı düştü. Turizmde sürdürülebilir olması için toplumsal huzur, tam demokrasi ve hukukun üstünlüğü gerekiyor. Bunlar olmazsa turizmi sürdüremezsiniz.  Türkiye’nin ise her an  Suriye veya  Mısır gibi olma potansiyeli var. Turizm bakanları sürekli değişiyor ve hiçbirinin turizmle ilgisi yok. Bu iktidarın turizm politikası yok ve turizme şaşı bakıyor. Buraya nasıl şaşı bakarsınız? Yeni bakana bir rapor gönderdim ve uyarı yaptım. Siz turizmi anlamak istiyorsanız turizm esnafı ve çalışanları ile konuşmanız gerekiyor dedim. Ama  Antalya’daki toplantıya bunlar çağrılmadı. Konaklamacı ve tur operatörleriyle buluştu. Onların da sıkıntısı var ama öbür tarafta evine bakan binlerce insan var” dedi.

“OHAL’LE MUHALEFETİN SESİ KISILMAYA ÇALIŞILIYOR”

2010 yılında yapılan referandumla yargının siyasetin emrine verildiğini söyleyen  Çetin Osman Budak, bu tarihten sonra FETÖ’nün kadrolaşmayı hızlandırdığını dile getirdi. Budak, “Türkiye’de 15 Temmuz hain darbe girişimi ile birlikte ilan edilen OHAL’le muhalefetin sesi kısılmaya çalışılıyor. Meclis işlevsizdir, ülke KHK ile yönetilmektedir. 16 Nisan referandumu ile  12 Eylül anayasası daha ağır bir anayasa haline getirildi. Burada rejim değişmiştir, bu rejimin adı da tek adam rejimidir. Yasama, yürütme ve yargı tek bir kişinin elindedir. Yasama bypas edilmiştir.  Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin genel başkanıdır. Anayasada tarafsızlık üzerine yemin etmiştir ama 80 milyonun cumhurbaşkanı değildir. Ona oy verenlerin cumhurbaşkanıdır” diye konuştu.

https://www.sondakika.com/haber/haber-chp-li-budak-canakkale-kurultayi-nin-detaylarini-9908783/Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.