Sıcaklıklar Hastanelik Ediyor

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar insan hayatını tehdit eden seviyelere ulaştı. Çanakkale Devlet Hastanesi acil servisine günde en az 15 hasta, yüksek sıcaklıklara bağlı rahatsızlık şikâyetiyle başvuruyor.

Geçen hafta ortasından itibaren etkisini arttırarak devam eden sıcaklıklar mevsim normallerinin yaklaşık olarak 10 derece üzerinde seyrediyor. Bilhassa Güney Avrupa’yı etkisi altına alan sıcaklıklar yüzünden İtalya’da 5 kişi hayatını kaybetti. Bazı meteoroloji siteleri İtalya, İspanya, Hırvatistan, Bosna Hersek, İsviçre, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovenya, Karadağ olmak üzere 11 ülkede sıcaklıklar yüzünden kırmızı alarm verdi. Türkiye’yi de etkisi altına alması beklenen ‘Şeytan Sıcakları’ gelmeden, ülkenin çok sayıda ilinde sıcaklıklar 40 derecelere dayandı.

Çanakkale’de dün hava sıcaklığı 36 derece ölçülürken, yüzde 58 oranındaki nem ile beraber hissedilen sıcaklık 40 dereceyi buldu. Sıcak çarpması ve yüksek sıcaklığın tetiklediği rahatsızlıklar yüzünden Çanakkale Devlet Hastanesinin acil servisine yapılan başvuru sayısı ise dün itibari ile 15 kişiyi geçti. Çanakkale Devlet Hastanesi acil servisinden gazetemize yapılan açıklamada; yüksek sıcaklıklar sonucu kronik rahatsızlıkları bulunan, kalp ve tansiyon hastalıkları olan kişilerle, güneş çarpması sonrası acil servise başvuranların sayısının arttığı belirtildi. Ayrıca deniz kenarında güneşlenirken uyuyakalan ve vücudunun farklı bölgelerinde yanıklar oluşan vakalara rastlandığı bilgisi paylaşıldı. Yüksek sıcaklıklara bağlı rahatsızlıkların yaşlılarda felç problemine kadar ulaştığının altı çizilirken, gün içinde sıcaklıkların en şiddetli hissedildiği saatler arasında vatandaşların sokağa çıkmaması noktasında da uyarılarda bulunuldu.

Engin Ören, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.