Çanakkale Kavruluyor

Geçtiğimiz Pazartesi günü hava sıcaklıklarının gölgede 36 dereceyi bulmasıyla vatandaşlar kendilerini park ve bahçelere attı. Meteoroloji verilerine göre Çanakkale’de hava sıcaklıkları daha da artacak. Beş günlük hava tahmin raporuna göre Çanakkale’de sıcaklık 41 dereceyi bulacak.

Sıcak havalar özellikle yaşlıları zor duruma sokuyor. Yaşlı bir vatandaş Kayserili Ahmetpaşa Caddesi’nde sıcaktan dolayı fenalaşarak ambulans ile Çanakkale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Acile bu tip şikayetlerle bir çok hastanın başvurduğu söyleniyor. Ayrıca sıcaktan bunalan vatandaşlar kendilerini park ve bahçelere atıyorlar. Yine yaşlı vatandaşlar yanlarına aldıkları yastıklarıyla çimlerde uzanarak dinleniyorlar.

Meteorolojinin verilerine göre, Çanakkale’de hava sıcaklığı 7 Ağustos Pazartesi en düşük 25 en yüksek 39, 8 Ağustos Salı en düşük 25 en yüksek 40, 9 Ağustos Çarşamba en düşük 25 en yüksek 40, 10 Ağustos Perşembe en düşük 26 en yüksek  41 ve 11 Ağustos Cuma günü sıcaklık en düşük 24 en yüksek 40 derece olacak.

UZMANLAR UYARIYOR

Uzmanlar güneş ışınlarının en etkili olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmamasını tavsiye ediyor. Ayrıca bol sıvı tüketimi yapılması gerekiyor. Sağlıklı bir insanın günde 1,5-2 litre su içmesi gerekir. Özellikle vücudunuzdaki suyun terle atıldığı bu sıcak günlerde bu gereklilik daha da artar. Susuzluk vücudunuzu halsiz düşürür ve dengenizi bozar. Sıcak havaların en büyük düşmanı bol su içmektir. Kıyafet seçiminde de  terinizi emecek kumaşları ve açık renkli giysileri tercih etmelisiniz. Bu sayede teriniz kolayca emilir ve açık renk giysiler güneş ışınlarını çekmez. Önemli bir diğer husus ise mutlaka güneş gözlüğü kullanma gerekliliğidir. Camları güneş ışınlarını geçirmeyen ve kalitesiz olmayan bir gözlük mutlaka gözünüzde olmalı. Sıcak havalarda sindirim sisteminizi zorlayacak ve dolayısıyla diğer organlarınızı yoracak yemekler yemekten kaçının. Vücudunuz zaten bir kriz durumuyla başa çıkmaya çalışırken bir de üzerine o yemekleri eritmeyi, depolamayı eklemeyin. Su yönünden zengin sebzeler tüketin ve bol bol su için. Kahve, çay ve şekerli içeceklerin suyun yerini tutmadığını unutmayın. Alkol ve kafein vücudunuzun ısı dengesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu sebeple çok sıcak havalarda alkol tüketiminden ve kafein içerikli içeceklerden uzak durun.

Sabih Can DurmuşBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.