Özkurnaz’dan Bayraktar’a çağrı:Yaptığın gaftan dön 

Et ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması ve kurban bayramında düve kesiminin yasaklanmasının ardından yükselen et fiyatları konunun ilgililerini karşı karşıya getirdi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, geçtiğimiz hafta çıkarılan kararnameyle küçük ve büyükbaş hayvan, karkas et, buğday, arpa, mısır ve pirinç için verilen ithalat yetkisine tepki göstererek; ‘Kimse bizi tekrar meydanlara çıkarmasın.’ dedi.

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, konu ile ilgili bir açıklama yaparak Genel Başkan Şemsi Bayraktar’ı yaptığı gaftan dönmeye çağırdı.

Başkan Mehmet Özkurnaz; “Piyasa da et yok, et üretimi yok  diye bir şey yok. Biz hayvan bulamıyoruz diyenler, et lobilerinin çığırtkanlığını yapan kesimlerdir. Büyük işletmeler, bu işlerden rant elde etmek isteyenler hayvan pazarlarında fiyatları yükseltir, sonra herkes o fiyatı baz alır.  Bakan Faruk Çelik ne dedi; beş altı firma bu fiyatlara etki ediyor. Bakanlık eliyle ithal edilen hayvanlar da piyasayı dengelemek amaçlıdır. Gümrük vergisi kaldırıldı, hayvan ithali başlayacak. Bu fiyatları dengeleyecektir. Et ithalatı konusunda kahramanlık yapmak isteyen bir kesim de var.  Geçtiğimiz hafta Ziraat Odaları Merkez Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar bir açıklama yaparak,  ‘Eğer gümrük vergisi sıfırlanırsa bütün çiftçiyi meydanlara toplarım.’dedi. Bu işler kahramanlık yapmakla olmaz. Ulusal Süt Konseyi’nde yaptıklarını unutmadık. Kahramanlar Çanakkale’de karşı da yatıyor. Ziraat Odaları Merkez Birliği anketörlükten başka ne iş yaptığını açıklasın. Bu yıl bunu ürettik, bu kadar ürettik demekle olmaz bir şey. Bizim ülkemizde bir şeye ihtiyaç varsa onu bilmeliyiz. Et ithalatı politik bir karardır. Et lobisinin keyfine göre hareket etme şansımız da yok. İhtiyaç halinde ithalat yapılır.  Sayın Bayraktar söylediği gaftan dönmelidir.” dedi. 

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com