Eceabat’a ‘Şahinbey Parkı’

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eceabat Belediyesi’nin kardeş Belediyesi Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin 14 bin metrekare alan üzerine Eceabat’a hediye olarak yaptırdığı Şahinbey Parkı’nın açılışı, geçtiğimiz cumartesi günü çok sayıda bürokratın katılımıyla gerçekleştirildi.

Eceabat sahilinde 14 bin metrekare alan üzerine yapılan parkın açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş,  Çanakkale Valisi  Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, AK Parti Gaziantep  Milletvekili Şamil Tayyar, Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören öğrencilerin folklor gösterisiyle devam etti.

Açılışta bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Bu parkın Şahinbey Belediyesi ile Eceabat Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılması sadece fiziki bir mekanın düzenlenmesinde öte bir anlam taşıyor. Buranın her noktasında ‘şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda’ denilen şairin böyle tanımladığı bir tarihi yarımada… Conkbayırı’ndan Kanlı sırta kadar Kilitbahir’den 57. Alaya kadar her tarafında ecdadımızın, şehitlerimizin olduğu, her tarafında büyük kahramanlıkların, büyük fedakarlıkların olduğu, her sokağında, her metrekaresinde gelecek nesillerimize büyük bir ışık tutulan mübarek bir beldedir. Şahinbey’de aynı şekilde nasıl burası yine şairin dediği gibi, ‘kimi hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela. Hani tahutada züldür bu rezil istila’ diyor ya hani… Aynen öylesine bütün güçleriyle hücum eden o 72 düvelin, aynı şekilde hücum ederek işgal etmeye çalıştığı topraklardan biriside gazi ismini alan Gaziantep’tir. Nasıl burada ecdadımız kahramanca 250 küsur bin askerimiz ecdadımız burada şehit olduysa, orada da aynı şekilde kahramanca mücadele edildi ve aynı şekilde düşmanlar Türkiye topraklarından kovuldu. Onun için bu parkın burada yapılması sadece yerlere döşenen taşlar ve sadece iyi bir sahil bandı değildir. Bu parkla birlikte Türkiye’nin geleceğine uzanan bir köprü inşa edilmiştir.” dedi.

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise “Gazilerin kenti Gaziantep’in Şahinbey’inden, şehitlerin kenti Eceabat’ımızın aynı alanda buluştuğu farklı bir ruhu inşa ettiği bir akşamı beraber yaşıyoruz. Türkiye’nin kardeşliğine, Çanakkale’nin, Gaziantep’in kardeşliğine katkı sağlayan bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Turan’ın ardından konuşma yapan Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider ise “Muhakkak ki iki ilçe belediyesi ve ya il belediyesi kardeş olabilir ve birbirlerine yardım edebilirler. Bu gayet normal. Ama burası farklı bir şey 7 düvele karşı durmuş Çanakkale’nin Eceabat İlçesi ile Fransız’ı toprağından atmış bir Şahinbey’in kardeşliği muhakkak ki çok anlamlı bir kardeşliktir. Ben Eceabat’a kazdırdıkları bu ve bunun ötesinde gösterdikleri ve verdikleri değer için Şahinbey Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Orhan Tavlı ise açılışta yaptığı konuşmada “Kardeş şehirler projesi kapsamında 2016 yılında, Çanakkale Eceabat Belediyesi ile Gaziantep Şahinbey Belediyesi kardeş belediye oldular. Eceabat Belediyesi ile Şahinbey Belediyesine teşekkür edip, her iki başkanımızı tebrik ediyorum. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Şahinbey Parkı, Çanakkale’mizin turizm odağı ve destek kenti durumundaki Eceabat İlçe Merkezi’nin en önemli bölgesinde yaklaşık 14 bin metrekare alan üzerine kurulan park alanına çevre düzenlemesiyle beraber 3 milyon lira maliyetle, 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanarak gezi yolları, spor alanları, çocuk parkı, dinlenme alanları, kafeterya, mescid, açık gösteri alanı, yeşil alanlar, meydan düzenlemesi gibi pek çok sosyal donatıyla bölgenin mana ve önemine göre hayata geçirilmiş ve hizmete sunulmuştur. Emeği geçenlere teşekkürler.” ifadelerine yer verdi.

Protokol konuşmalarının ardından tören hediye takdimi ve kurdele kesimiyle son buldu.

Sabih Can Durmuş


Bu haber 06/08/2017, Pazar günü yayınlandı, 230 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com