“Borçlarımız Ertelensin”

Lâpseki’de yaşanan afet sonrasında milyonlarca lira değerindeki şeftali yok oldu. Zararın en üst seviyede olduğu Adatepe Köyü’nde tarlada kalan şeftalileri fabrikalara veremeyen üreticiler, kara kara düşünüyor.

Geçtiğimiz hafta yaşanan afet sonrasında piyasa değeri 15 Milyon lirayı bulan şeftali zarar gördü. Elde kalan şeftaliler, üreticiler tarafından çöpe dökülüyor. Kara kara düşünen üreticiler tarım sigortasından da pek ümitli değiller. Tek istekleri bu yıl borçların ertelenmesi.

Şükrü Yılmaz: “Ben bu yaşıma geldim, böyle afet görmedim. Geçen sene de böyle bir bölgede afet olmuştu ama bu seneki başka. Tarlamın kenarından 6 sıra şeftalim yok oldu gitti.  Yarısı elimde kaldı. Buradan siyasilere mesaj veriyorum. Başımıza gelen doğal afet diyecek bir şeyimiz yok ama borçlarımız var. Bunu ertelemeleri bizim mağduriyetimizi bir nebze de olsa giderir. Gerçi şeftaliden artık para kazanmıyorduk zaten. Tarım sigortası yaptırmadın mı diye soruyorlar, yaptırmadım. Maliyetler, girdiler belimizi büktü. Yıllık ciromuzun yarısı gidiyordu. Yarısını da afet götürdü. Öyle bir afet ki köydeki kazları öldürdü. Ağaçta değil şeftali yaprak kalmadı. Sigorta yapanlar da baştan hasılatı düşük gösteriyor. Sonra bir geliyor denetimciler. Senin gösterdiğin hâsılattan çok zarar var. 4000 kasa şeftali üreten adam 2000 kasa gösteriyor mesela.   Afette hasılatın yarısı zarar çıkıyor. Sigortacı 1000 kasa zarar yazıyor. Oysa senin zararın 2000 kasa. İş içinden çıkılmaz bir hal alıyor. ”

Ahmet Güngör: “Denetim için gelip, tarlaalrı geziyorlarmış. Ben görmedim. Tarım İl Müdürü geldi, konuştu bizimle. Devlet elden para vermez, borçları erteler dediler. Benim borcum yok, ne olacak zararım. Afetin vurduğu ağaçlarda çürüme de başladı. Çiftçinin karnını yarmışlar da hep seneye çıkmış. Seneye Allah kerim…  Geçen sene de zeytinlerim kurudu, geçimin  zeytinden mi diye sordular. Daha da gitmedim.”

Hasan Sönük: “Yüzde seksene yakın şeftalim ve yeşil eriğim çöp oldu. Kalan mahsulü 40 kuruştan aroma için fabrikalara vereceğim.  Tarım sigortasından da pek umutlu değilim. Adatepe’de bir arkadaşımın mahsulünün tamamına yakını gitti, yüzde yirmi beş zarar var demişler. Ortalık vurgun düzeni olmuş.  Birçok ihracatçı firma ilçeden çekildi. Zaten para da kazanmıyorduk. Bize 1 TL’den 30 kuruş kalıyordu.  İstanbul pazarına bir bakıyorsun şeftali 5 TL.”

Yeniceköy’de şeftali yetiştiren Hasan Balta: “Dün 163 kasa şeftali topladım. Bugün 63 kasa daha aldım. 100 kasa daha çıkarsa Allah bereket versin. Normalde kaç kasa almam gerekirdi diye sorarsan; 4000- 5000 kasa şeftalim vardı.  Geçen yıl 3000 kasa şeftali çıktı.  Bu Allah’tan gelen bir afet diyecek bir şeyimiz yok ama kredi borçlarımız var. Ne yapacağız biz, isteğimiz şu ki kredi borçlarımız ertelensin. Büyüklerimize sizin aracılığınız ile bu mesajı iletiyorum.”

Adatepe’den bir şeftali üreticisi: “Adatepe’ye gidin de bir görün. Ben ömrümde böyle afet görmedim. Cam, çerçeve araba kalmadı. Tarlalarda sebze meyve arama. Arabamın kaportası delindi. Dolu öyle bir oldu ki sivri sivri yağdı. Ağacın kökü kalmadı. O ağaçların çoğu kurur. Mal sizin değil ama ağlarsınız. 10.000 TL zararım var. Elimde 1000 TL’lik ürün kaldı. Denetim için geldiler. Ama zannetmiyorum ki bir şey çıksın. Boya kovalarını zarar görmeyelim diye kafamıza geçirdik, kovalar delindi. Evlerin üstündeki güneş panelleri delindi, mahvoldu.” Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.