Tüketici de Üretici de ZORDA

5 sene önce Manşet Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İl Genel Meclisi Ağustos ayı toplantısında, geç açıklanan buğday fiyatı ve ardından Toprak Mahsulleri Ofisi’ne verilen ithal yetkisi sonrası tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaya çalışan köylünün zor durumda kalması gündeme geldi. Gündem dışı konuşarak sorunları dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi Ayvacık İl Genel Meclisi Üyesi Ali Akıncı, “Tam harman zamanı 75 kuruşa elinden buğdayı çıkaramayan köylü, şuanda ithal kararı ile perişan olmuş durumda… Tarım Bakanının 1 kilo buğdayın kaça mal olduğunu hesaplaması lazım. 1 kilo etin neye mal olduğunu hesaplaması lazım. Bakın arkadaşlar, tüketici zorda üretici zorda…” dedi.

CHP Ayvacık İl Genel Meclisi Üyesi Ali Akıncı, köylünün derdini dile getirmek üzere söz aldı. Akıncı, “Her zaman söylediğim gibi bizim sorumlu olduğumuz, oyunu aldığımız köylümüz, seçmenimiz. Hayvancılıkla uğraşır, tarımla uğraşır, sabah ezanında kalkar, yatsı ezanına kadar çalışır. Askerse asker, vergiyse vergi devlete karşı bütün sorumluluklarını yerine getiren vatandaşımıza karşı sorumluluklarımız var. Bunların yaşamış olduğu zorlukları düşünerek hareket etmemiz lazım ve Türkiye’deki tüm İl Genel Meclis Üyelerinin bu şekilde düşünmesini tavsiye ediyorum.” diyerek meclis üyelerinin asıl sorumluluk alanlarını hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti;

AKINCI; “TEPKİMİZİ HEP BERABER KOYALIM”

“Tam harman zamanı 75 kuruşa elinden buğdayı çıkaramayan köylü, şuanda ithal kararı ile perişan olmuş durumda… Tarım Bakanının 1 kilo buğdayın kaça mal olduğunu hesaplaması lazım. 1 kilo etin neye mal olduğunu hesaplaması lazım. Bakın arkadaşlar, tüketici zorda üretici zorda… Neden acaba? Bu çalışan millet destek istemez. Eskiden destek yoktu. Yeter ki dengeleri iyi kuralım. En adil destekleme şekli mazotu 2,5 Liraya indirip herkes taşın üstünü dahi eker. Üretim artar o hayvancı yemi ucuza yedirir et fiyatı düşer kalite artar… Evlerdeki ahenk artar, muhabbet artar, birlik beraberlik artar. Allah aşkına her şeyde dışa bağımlı hale geldik. Türkiye’nin kaynakları dışarıya akıyor. Her gün çatır çatır bizim köylümüz bize oy veren insanlar arazisini satıyor. Lütfen herkes kendi partisinin Türkiye genelindeki bütün İl Genel Meclis Üyelerini uyarsın. Bu tepkimizi hep beraber koyalım. Bu ülke için bu millet için buna ihtiyaç var.”

KORKMAZ, MALİYETLERİ KALEM KALEM SAYDI

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz, “CHP Ayvacık İl Genel Meclis Üyemiz Ali Bey konuştu ama toplantıyı terk etti. Kendisi buğday arpa ve tarımdan bahsetti. Dedi ki; Tarım Bakanının buğdayın maliyetinden haberi var mı? Ben şimdi internetten baktım Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının internet sitesinden belli başlı tarım ürünlerinde dekara kullanılan mazot miktarları var. Birkaç ürün okuyayım ben size buradan. 1 dekar buğday ektiğinizde 6,54 litre mazot kullanıyorsunuz. Arpa da bu 4,98 mısır da 11,88 pamukta 20,76 çeltikte 20,40 litre. İkincisi dedi mazotu 2,5 Liraya verin. Tekrar internet sitesinden girdim baktım. 2017 yılı ürün bazlı desteklere baktım. 2017 yılında pamuk ve çeltik üreticisine dönümüne 36 TL mazot desteği ayçiçeği soya mısır üreticisine dönümüne 17 TL mazot desteği yulaf buğday ve arpada da 13 TL mazot desteği verilmekte. Bu destekler daha önce sadece tarla sahiplerine veriliyordu üreticilere verilmiyordu. Yeni düzenlemelerle o tarlayı işleyen üreten çiftçiye bu destekler yapılıyor. Bu desteklerin haricinde çiftçilik yapan arkadaşlarımız bilir. Ürettiğimiz ürüne kilogram başına sattığımız zaman prim de veriliyor. Gelelim bu ithalat konusuna. Buğdayları 75 kuruşa satamıyoruz dedi. Biz Biga’da 89 kuruşa 90 kuruşa buğday satıyoruz. İthal kapıları açıldı dendi. Yeni çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararıyla spekülatörlerin önünü kesmek için spekülasyonları engellemek için sadece devlet Toprak Mahsulleri Ofisine ithal etme yetkisi verdi. Gerekli görüldüğünde piyasaya müdahale etmek için…”

NALBANT;”TÜCCARIN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMÜŞ OLURSUNUZ”

Buğday üreticisinin tüccarın eline düştüğünü belirten CHP Merkez İl Genel Meclis Üyesi Hicri Nalban ise “Destekleme fiyatları ne zaman açıklanır? Mesela buğday da Çukurova’da hasat başladığı günlerde eskiden Toprak Mahsulleri Ofisi destekleme fiyatlarını açıklardı. Bu sene bu fiyat çok geç açıklandı. Yani zorda olan buğday üreticisi tüccarın eline düştü. Bir de yapılan başka bir işlem var. Gümrükler aşağıya çekiliyor belli dönemlerde. Bu ne zaman çekilmeli? Tarım üreticisi ürününü pazara çıkardığı zaman siz gümrükleri aşağıya çeker dışarıdan ithalata başlarsanız o zaman tüccarın ekmeğine yağ sürmüş olursunuz. Fiyatlar daha da aşağıya düşer. Bu doğru değil. Gümrüklerin aşağıya çekilmesi zamanlaması yanlış. Ayrıca geçmişte buğday alırdı Türkiye dışarıdan 1 milyon ton dolayında bazı yıllar bazen dışarıya da satardı. Şimdi bakıyoruz o kadar çok üründe buğday çeltik mısır saymakla bitmez bir sürü üründe gümrükler aşağıya çekilmiş. Bu ne demek? Bu ürünlerde Türkiye’nin üretim yetersizliği var. Fiyatlar yükseliyor et fiyatlarında olduğu gibi. Gümrükleri aşağıya çekerek piyasayı düzenlemeye çalışıyor bugünkü siyasi iktidar. Çiftçiyi de terbiye etmeye çalışıyor. Çiftçi zaten yeteri kadar terbiye edildi. Kıpırdayacak hali yok. Bu işler yanlış gidişatın iyi olmadığını bir sürü ürünü Türkiye artık dışarıdan ithal etmek zorunda kaldığını gösteriyor bu gümrükleri aşağıya çekmeler…

CHP Biga İl Genel Meclisi Üyesi Ünsal Öntürk Konu ile ilgili söz alarak, “‘Toprak Mahsulleri Ofisine yetki verildi’ dedi. ‘Yani ithalat yapılmayabilir’ dedi. Doğru mu anladım?” diye sordu.

AK Partili Bülent Korkmaz’ın “Toprak Mahsulleri Ofisine ithal etme yetkisi verdi ve ürünleri de belirledi. Ette, Et Balık Kurumuna; buğdaydır mısırdır çeltik değil bakın pirinç olarak 100 bin ton pirinç ithal etme yetkisi verdi.” cevabına Öntürk, “Burada kastınız çiftçinin elindeki mal çıkıncaya kadar mı? Çiftçinin elinden mal çıktıktan sonra ithal etmeyebilir misiniz?” sorusuyla karşılık verdi. Korkmaz ise spekülatörleri engellemek yapıldığını çiftçilerle konunu alakası olmadığını vurguladı.

Eylem Gözeldere

 


ağustos-ayı ali-akıncı ayvacık Çanakkale chp il genel meclisi toplantı toprak-mahsulleri-ofisi Bu haber 05/08/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 141 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com