Kendi Deodorantını Kendin Yap!

5 sene önce Güncel Kadın
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Koltuk altlarınız tahriş mi oluyor? Marketlerde satılan deodorantların kokusu hoşunuza gitmiyor mu? Meme kanseri riskini en aza mı indirmek istiyorsunuz? O halde işe, ev yapımı, doğal ve son derece ekonomik ter önleyicilerin tariflerini öğrenerek başlayabilirsiniz.

Meme kanseri genellikle koltuk altı kısmında görülür. 2012 yılında yapılan bir araştırmada, analiz eden göğüs kanseri örneklerinin %99’u paraben içeriyordu. Paraben deodorantların ortak bileşenidir ve kullanılmaması gerekir. Uzmanlara göre parabenler hormon işlevini bozarak meme kanseri ve üreme toksitesi riskiyle bağlantılı.

Erkekler ve kadınlar arasında son derece yaygın olan bu kozmetik ürün üzerinde çok sayıda araştırma yapılmıştır.  Bizler tüketici olarak, bu ürünlerin ne kullanılarak üretildiğini veya cildimizde ne gibi sorunlara yol açabileceğini düşünmeksizin kullanmaya devam ediyoruz. Birçok markada, gözenekleri tıkayıp, cildin hava almasını engelleyen ve terlemeyi önleyen, alüminyum tuzu olarak da bilinen alüminyum klorhidrat bulunmaktadır. Tabii birçoğumuz “deodorantların işi zaten bu” diye düşünecektir.

Sorun şu ki, bu ürünler doğrudan vücudun ısı düzenleme sistemini etkiliyor. Bu nedenle vücut fonksiyonları normal olmaktan çıkıyor, olmaması gereken bölgeler serin tutuluyor. Bunlar vücutta çeşitli sorunlara yol açabilecek faktörlerdir. Dahası, bazı araştırmalara göre sık deodorant kullanımı göğüs kanserine yol açabiliyor. Bunun nedeni de, deodorantta bulunan maddelerin koltuk altındaki deriye nüfuz edip, göğüse yakın olan bu bölgede birikmesi.

Deodorantın aslında o kadar da iyi olmadığını, kullanmayı bıraktığınızda daha kötü kokmaya başlayınca anlayacaksınız. Bunun sebebi de, deodoranttaki maddelerin koltuk altınıza sinmesidir. Tıpkı giysilere sinen kokular gibi. Bu durumda iki seçeneğiniz var; ya alüminyum tuzu içermeyen deodorantları satın alın, ya da kendi deodorantınızı kendiniz yapın

Bu nedenle de hazır satılan deodorantların yerine kendi yaptığınız deodorantları kullanmanız gerekir.

 İŞTE HASSAS CİLTLER İÇİN EV YAPIMI DEODORANT

Malzemeler

3/4 su bardağı mısır nişastası
1/4 fincan kabartma tozu
4-6 çorba kaşığı eritilmiş hindistancevizi yağı

Yapılışı

Kabartma tozu ve mısır nişastasını karıştırın. Hindistancevizi yağını eriterek çatal yardımıyla karıştırın. İçerisine kabartma tozu ve nişastayı ekleyerek iyice karıştırın.

Hazırladığınız deodorantı cam bir kavanoza boşaltın. Donduktan sonra parmak yardımıyla koltuk altınıza uygulayın.

Haber Merkezi


Çanakkale ev-yapımı-deodorant meme-kanseri Bu haber 05/08/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 160 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com