“Maden Arama ve Taş Ocağı İstemiyoruz”

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, Altın Madeni ve Taş Ocağındaki çalışmalar sonucu evleri çatlayan, sularında kirlenme ve hayvan ölümleri yaşayan Lâpseki İlçesi Şahinli ve Kocabaşlar köylüleri ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirdi.

Lâpseki İlçesi Şahinli ve Kocabaşlar Köylüleri, köylerinde yapılan ve yapılması planlanan Taş Ocağı ve Altın Madeni aramaları için bir kamuoyu oluşturarak bu faaliyetlerin son bulması adına Çanakkale Çevre Platformu ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş okudu.

Son zamanlarda yapılan dinamitle patlatmalarda çok sayıda evin hasar gördüğü, yapılan sondaj çalışmalarında ise suların kirlendiği ve bununda hayvan ölümlerine yol açtığı belirtilen açıklamada Prof. Dr. Türker Savaş şunları dile getirdi: “Lâpseki ilçesi sınırları içinde 6 Temmuz’da Kurtyapı Hafriyat İnş. ve Gıda San. Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması öngörülen Bazalt Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi kapasite artırımı projesi halkı bilgilendirme toplantısı ÇED yönetmeliğinin 10. maddesine aykırı olarak, projeden en fazla etkilenecek olan Şahinli Köyü’nde değil, Lâpseki-Çanakkale yolu üzerindeki yakıt istasyonunda yapılması planlanmıştır. Ancak bu karar Çanakkale Çevre Platformu’nun uyarısı üzerine köylülerce verilen dilekçe neticesinde iptal edilmiştir. Söz konusu toplantı şimdi 8 Ağustos Salı günü saat 10.00’da Şahinli Köyü’nde yapılacaktır. Platformumuz, 4 Temmuz 2017 tarihinde Şahinli Köyü’nü ziyaret ederek köy halkından, köyün çevresindeki madencilik faaliyetleri hakkında bilgi almıştır. Şahinli Köyü’nde meskûn halk faaliyette bulunan Bazalt Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisinden son derece rahatsızdır. Taş Ocağında yapılan patlatmalar bazı evlerde hasara neden olmuştur. Öte yandan patlatmalar, hafriyat ve diğer faaliyetler esnasında ortaya çıkan toz, insan ve hayvan sağlığını olumsuz etkileyecek düzeye erişmiştir.”

“ÇEŞMEDEN AKAN SU İÇİLEMEZ DURUMDA”

“Lâpseki Şahinli Köyü’müzün içme sularının bulanması ve kirlenmesi defalarca gündeme gelmiştir. Bu durumun köyün çevresindeki sondaj ve madencilik faaliyetlerinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Halk içme suyunu köyün dışından sağlamaktadır. Ancak içme dışında diğer gündelik gereksinimler için mecburen bu su kullanılmaktadır. Öte yandan çiftlik hayvanları bu suyu içmek zorunda kalmaktadırlar. Şahinli halkı platform ziyareti sırasında hayvanlarında eskiden olmayan üreme sorunlarının ortaya çıktığından yakınmıştır.”

“HALKIN YAŞAMI DAHA DA ZORLANACAK”

“Şahinli Köyü, maden arama ve taş ocağı faaliyete geçtiğinden bu yana halkın yaşamını zorlaştıran ve doğrudan tehdit eden ağır sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Ne yazık ki gayri sıhhi işletme ruhsatı alan Şahinli Kocabaşlar Altın Gümüş Madencilik İşletmesi faaliyete geçtikten sonra halkın yaşamı daha da zorlaşacaktır. Hatta taş ocağı ve madencilik faaliyetleri bulunan birçok yörede olduğu gibi insanlar tarım yapamaz hale gelecekler, geçimlerini sağlayamayacaklardır. Biz Çanakkale Çevre Platformu olarak yörede yaşayan Çanakkale halkının havasını, suyunu, toprağını kirleten metalik madencilik ve taş ocaklarını istemiyoruz. 8 Ağustos Salı günü saat 10.00’da Lâpseki Şahinli Köyü’nde yapılacak olan halkı bilgilendirme toplantısına herkesi davet ediyoruz.”

Engin Ören, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com