Saanen Keçilerine Besicilerden Büyük İlgi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü tarafından yetiştirilen damızlık Saanen keçileri ve koyunlar, açık arttırmayla satışa sunuldu. Besiciler keçilere büyük ilgi gösterdi.

Her yıl yapılan damızlık Saanen ırkı keçi satışı ÇOMÜ Ziraat Fakültesi tarafından bu yıl da sürdürüldü. 43 oğlak, 25 kuzu için Sarıcaeli Yerleşkesinde açık artırma yapıldı. Müzayedeye hem Çanakkale’den, hem de çevreden çok sayıda besici katıldı. Açık artırmada açıklama yapan Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Cemil Tölü, verimi yüksek damızlıkların yetiştiricileri kısa sürede kara geçireceğini ifade etti.

“HAYVANLARIMIZIN TAMAMI SATILIYOR”

1995 yılından bu yana da üniversitede üretimi devam eden keçiler nedeniyle buranın damızlık merkezi haline geldiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Tölü, “2012’den itibaren de süt koyunculuğu projemizle birlikte süt koyunu tipi geliştirmeye çalışıyoruz. Daha önce ülkemizde yetiştirilen Tahirova koyun projesinin doğu friz kıvırcık koyun ırkının biraz daha doğu friz kanını artırarak, süt verimi yüksek, döl verimi yüksek, erken gelişen ve doğduğu yıl gebe kalabilen süt tipi koyun ırkı geliştirmeye çalışıyoruz. Keçi sürümüz de aşağı yukarı 95 yılından beri üniversitemiz bünyesinde yetiştiriliyor. Her yıl genellikle yaz aylarında, Haziran – Temmuz aylarında satışlarımız oluyor, damızlık satışlarımız. İhtiyaç fazlasını, yetiştiricilerimize, döner sermayeye bağlı olduğumuz için açık artırma ihale usulü ile satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Yetiştiricilerimiz bize bu konuda son derece güveniyorlar. Diğer bölümlerimizle birlikte bilimsel çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yetiştiricilerimiz gayet memnun… Saanen sürüsü burada yıllardır damızlık deposu haline geldi. Bunda da üniversitemizin çabası ve çalışmaları çok önemli bir yer tutuyor. Yetiştiricilerimiz büyük bir ilgi gösteriyor. Her yıl satışa çıkardığımız hayvanların tamamı satılıyor” dedi.

Haber Merkezi

 , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.