Nerelere Doğalgaz Gelecek?

Aksa Doğalgaz Çanakkale Şirket Müdürü Muhammet Alaoğlu, herkesin merak ettiği Dardanos ve Güzelyalı’ya ne zaman doğalgaz verilecek sorusunun cevabını gazetemiz için yanıtladı. Lapseki’deki çalışmalar dolayısıyla da bilgi veren Aloğlu, hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Dardanos ve Güzelyalı’ya gaz verebilmek için, çalışmalarının uzun süre önce başlamış olduğunu belirten Aksa Doğalgaz Çanakkale Şirket Müdürü Muhammet Alaoğlu, “Çalışmalarımız Kepez Meydan’dan başladı. Kepez Meydan’da bizim mevcut ana hattımız son buluyordu. Ana hattımızın bittiği yerden yeniden başladık ve şuan Karbay Soğuk Hava Deposu’nun önüne kadar çalışmalarımız gelmiş durumda. Çanakkale Belediyesi’nin Güzelyalı Bölgesi’nde 15 Eylül’e kadar kazı çalışması izni bulunmuyor. Tatil yöresi olduğu için… Dardanos’ta da yok fakat meclis kararı ile izin alındığı için çalışmalar sürüyor. Belediye şuan kendi alt yapı çalışmalarını yapıyor. Biz de onlarla koordineli olarak arkalarından doğalgaz hattını inşa ediyoruz. Güzelyalı ve Dardanos için çalışmalarımıza bu sene başladık. Geçen sene sonunda bütçemizi hazırladık. Kendi genel merkezimizin onayını aldık. Güzelyalı ve Dardanos bizim lisans alanımızda olan bir yer değildi. Bölge halkı yoğun şekilde bizden gaz talebinde bulunuyordu. EPDK’ya başvurarak, bölgeyi bizim lisans alanımız içerisine aldık.” dedi.

Ezine, Bayramiç, Çan, Biga ve Gönen’de de Aksa Çanakkale Doğalgaz olarak faaliyet gösterdiklerini belirten Aloğlu, “Bu kadar yoğunluğun içine bir de bu bölgeleri dahil etmek hem maddi hem de manie olarak çok kolay bir iş değildi açıkçası. Çanakkale Merkez’de yeni açılan alanlar dışında pek bir faaliyetimiz kalmadı ve biz de buradaki iş gücümüzü bu bölgelere kaydırdık.” dedi.

BÖLGE HALKI MUTAN’A TEŞEKKÜR ETMELİ

Bu noktada Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’a Dardanos ve Güzelyalı halkının çok teşekkür etmesi gerektiğini belirten Muhammet Alaoğlu, “Çünkü hattın başlangıcı Kepez ve Kepez Belediyesi iyi niyet göstermeyip cadde ve sokaklarını kazmamıza müsaade etmeseydi veya bana ne kardeşim git nerden çekersen oradan çek hattını deseydi, ki diyebilirdi, o zaman Dardanos ve Güzelyalı’ya gaz verilmesi çok daha zor olurdu. Biz kendisine, “Güzelyalı ve Dardanos için sizin iyi niyetinize ihtiyacımız var.” dedik. Sağ olsun kendisi de bizi kırmayarak, sokak ve caddelerini kazmamıza müsaade etti. Biz de onun sayesinde Pazartesi Pazarı’ndan kazmaya başladık. Şimdi de dediğim gibi Karbay Soğuk Hava Deposu önüne kadar ilerleme kaydettik.” dedi.

Hedeflerinin bir aksilik çıkmaması halinde hem Güzelyalı hem de Dardanos’ta sene sonuna kadar sembolik de olsa bir iki sokağa gaz verip meşale yakmak olduğunu bildiren Aksa Doğalgaz Çanakkale Şirket Müdürü Muhammet Alaoğlu, “Bunun için tabii hem belediyenin önden ilerleyip önümüzü açması, hem hava şartlarının iyi olması hem de müteahhittin iyi çalışması gerekiyor” dedi.

SENE SONUNA KADAR LAPSEKİ’YE DE GAZ VERİLECEK

Bu sene Güzelyalı ve Dardanos haricinde Lapseki’de de doğalgaz çalışması başlattıklarını belirten Aloğlu, “Bu sene sonuna kadar inşallah Lapseki’ye de gaz vermeyi planlıyoruz. Lapseki’de çelik ana hattımız bulunmadığı için oradaki işlerimiz daha da meşakkatli oluyor. Botaş oraya sıfırdan bir hat getiriyor. O hatta bizim İstasyon kurmamız gerekiyor. İşlerimiz biraz daha zor fakat çalışmalarımız iyi gidiyor.” dedi. Lapseki’de de aynı Güzelyalı ve Dardanos’ta olduğu belediyenin alt yapı ve üst yapı çalışmalarıyla koordineli şekilde çalıştıklarını belirten Aloğlu, “Onlar şu sokağı, şu mahalleyi öncelikli yap derlerse, biz de onların talepleri doğrultusunda çalışmalarımıza yön veriyoruz. Burada alt yapımızı bitirdik, girebilirsiniz dediklerinde biz de arkalarından girip çalışmalarımız tamamlıyoruz.” dedi.

DAHA ÇOK İŞİMİZ VAR

2018’de Gelibolu’ya gaz götürmeyi planladıklarını söyleyen Muhammed Alaoğlu, “2018’de Çardak ve Gelibolu’ya gaz götüreceğiz. Daha sonra Yenice var. Eceabat’ımız, Ayvacık’ımız, Küçükkuyu’muz hepsine doğru zaman, doğru potansiyel oluştuğu zaman sıra sıra gaz götüreceğiz.” diyerek, talep oluştuğu takdirde bu bölgelere de en kısa zaman içinde doğalgaz götüreceklerini bildirdi.

Sabih Can Durmuş5 yorum

 1. Guzelyalida bir an once evlere doğalgaz bağlanmasını bekliyoruz.
  Ilgililerin bu konuda güzeli sakinlerinin bu sorununa olumlu yanıt vermelerini umuyor selam ve sevgiler sunuyorum.

 2. Nejla ovalı

  Küçükkuyuya dogalgaz gelecekmi ?yaz kıs kuçukkuyuda yaşıyorum ikamet ettıyım kuçükkuyunun gercekten dogalgaza ihtiyacı var saygılar

 3. Tarihi Alan nedeniyle Eceabat, Turkiye’de en cok ziyaret edilen yerlerden ama dogalgazla bulusmasi konu bile edilmiyor.
  Hem Turkiye hem de hukumet icin iyi bir reklam olmuyor. Insallah caliskan siyasetcilerimiz bunun farkina varirlar.

 4. Muhsin başar

  Yıl 2019 Ayvacıkta hala doğalgaz yok

 5. Necla ovalı

  Bir bucuk sene oldu hala cevap yok soruma vallah bravo sızlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com