Gestaş’a Taverna Faciası Benzetmesi

İl Genel Meclisi’nin Ağustos ayı toplantılarının ilk birleşiminde Gestaş’a ait gemilerin art arda kaza yapması gündeme geldi. CHP’li Hicri Nalbant, 1982 yılında İstanbul’da meydana gelen ‘Taverna Faciası’ olarak akıllara kazınan yangında suçun sonunda iki garsona kaldığını hatırlatarak, Gestaş kazalarının sonuçlarının da buna benzememesi ve asıl suçluların ciddi şekilde araştırılması gerektiğini belirtti.

Ağustos ayı toplantıları AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan’ın parti gruplarını ziyaretlerinin ardından başladı. Gecikmeli başlayan toplantıda, gündem maddelerinin ardından gündem dışı konuşmalara geçildi.  Gündem dışı ilk olarak söz alan Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Hicri Nalbant, Gestaş’a ait Lapseki adlı geminin haziran ayında yaptığı kazayı hatırlatarak, personelin liyakate göre alınması gerektiğini vurguladı.

CHP’li Nalbant, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Gestaş’ın gemisi 23 Haziran günü Çanakkale iskelesinden çıkıyor hemen karşı tarafta kayalıklara bindiriyor. Daha sonra bu haber duyuldu, herhangi bir şey yapılmamıştı. Sonra 12 Temmuz’da Avşa ile Marmara Adası arasında çalışan gemi Marmara Adasına geliyor. O da iskeleye bindiriyor. O olaydan sonra Gestaş anlaşılan harekete geçiyor. Bazı görevliler işten atılıyor. Bazı görevlilere maaş kesme cezası veriliyor.”

“TAVERNA YANGININA BENZEMESİN”

“Anlaşılıyor ki Avşa’daki gemi olayı tetiklemiş. Avşa kazası olmasaydı belki bu kaza büyük ölçüde örtbas mı edilecekti kapatılacak mıydı onu bilmiyorum. Soruşturma tarihleri ikisinde de aynı… 18’inde toplanmış, Avşa’daki kaza için 18’i uygun… Ancak buradaki kaza için de 18’inde toplantı yapılmış. Bu Gestaş’ın açıklamalarından belli… Bir iki kaptan yardımcısı ve birkaç personeli görevden almalar var. Ceza verilenler var. Burada kaptanlık önemli bir konu… Uzmanlık isteyen bir konu. Gemi kayalara çarpabilir. Hiç kaza yapmaz anlamında söylemiyorum. Ama üst üste kazalar olunca verilen raporların da oradaki kişilerin suçlu olduğu doğrultusunda açıklanması üzerine bunu söylemek zorundayız. O zaman bu gemilere eleman alırken gerekli özenin gösterilmediği liyakat, yani işi yapabilme gücünün dikkate alınmadığı gibi ben de böyle bir düşünce oluştu. Meclis Başkanımız GESTAŞ’ın Yönetim Kurulu Üyesidir. Konuyu daha iyi bilir. Eğer benim söylediğim konularla ilgili bir tereddüt varsa açıklama da yapabilir. Burada benim dikkatimi çeken bir başka konu daha var. Bundan önce İstanbul’da bir  taverna yangını olmuştu. Çok sayıda yurttaşımız orada hayatını kaybetti. Taverna yangınından sonra soruşturmalar açıldı. En son kala kala taverna yangını taverna sahibi kendini kurtardı. Şefler kurtardı. Suç iki tane garsonun üzerine kaldı. Gestaş’ın gidişinde benim de gördüğüm olumsuz konular var. Bu konuda iki tane kaptan yardımcısının bir tane çarkçının üstüne kalmamalı. Bu konu ciddi şekilde araştırılmalı diyorum.”

CHP’Lİ İPEK; “PERSONEL EĞİTİMLERİNE ÖNEM VERİLMELİ”

12 Temmuz’da Avşa ile Marmara Adası arasında kaza yapan gemide, kazazedeler arasında yer alan CHP Biga İl Genel Meclis Üyesi Rıdvan İpek, gördüklerini, yaşadıklarını anlatmak istediğini belirtti. İpek, “Ben devamlı aynı gemi ile yolculuk yaptığım için bu geminin üç dört kere iskeleye hızlı bir şekilde çarptığını biliyorum. Her sene personelle bir sorun yaşıyoruz. Erdek ve Avşa’da olan personel de aynı şekilde… Personellerin %80’i de genç değil, eğitimsiz… Biz personellerin hiç birine karşı değiliz ama sadece bizim değil bütün vatandaşların birçok mağduriyeti var. Bu mağduriyeti yaşayanlardan biri de sizsiniz. Daha önce Aytop Başkan’ın bana defalarca yardımı oldu. Sizin yardımınız oldu. Daha sonrasında siz yaşadınız. Bu yüzden personellerin eğitim almasını, Gestaş yönetiminde bulunduğunuz için de Gestaş bilet yerlerine veya oradaki müsait yerlere bir şikayet dilekçesi gibi konulmasını sizden özellikle rica ediyorum. Gemi hala Marmara’da durmakta… Çok kötü çarptığı için videosunu izleyenler varsa şuanda konuşulan şey orada kesinlikle hurdaya ayrılır, düzelmez. Çünkü geminin gövdesi kamburlaşmış biçimde duruyor. Gemiler çift 4 motorlu olduğu için oranın şartlarını daha iyi bilen kaptanların çalıştırılmasını tercih etmek gerekir. Orada tutulan raporda da gördüğüm kadarıyla dalgıçlar gelmeden sadece kaptanın söylemesiyle tutulan rapor gibi geliyor bana. Dalgıçlardan bilgi alındığını zannetmiyorum. Çünkü geminin altı yırtılmış durumda. O yüzden su alacak batacak diye de oradan çıkartılamıyor. Bir de merak ediyorum zararı Gestaş mı karşılayacak sigorta mı karşılayacak veya gemi sahibi kendisi mi karşılayacak?”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz, “Rıdvan Bey dedi ki sadece kaptanın beyanına göre rapor tutuldu. Alakası yok. İşin uzmanı teknik personel her türlü konusunda uzman kişilerin katılımıyla bir rapor tutuldu. Gemi de sanırım tersaneye çekildi. Hasar tespit çalışmaları yapıldı. Kurulan komisyonda kaptanların bağlı bulunduğu sendikanın temsilcileri de vardı. Komisyon kararıyla da o arkadaşların iş akitleri fesh edildi ve oy birliği ile çıktı komisyondan bu karar.” diye cevap verdi.

CHP’li Rıdvan İpek, “Gemi hala aynı yerde duruyor. Bizim kimsenin işiyle gücüyle işimiz yok. Gestaş bir zamanlar satılacağı zaman Cumhuriyet Halk Partisi olarak tek karşı çıkan gruptuk. Bizim personelle ilgili de bir sorunumuz yok kaptanlarla ilgili de… Fakat işin ehli insanlar gelirse daha iyi olur. O geminin de bence uzun bir süre daha tersaneye çekilmesi mümkün değildir.”

Aynı zamanda GESTAŞ yönetiminde bulunan İl Genel Meclisi Başkanı Ömer Şahin, konu ile ilgili söz aldı. Şahin’in “Bu olaylar olduktan sonra bu konuyla ilgili gerek idari gerekse de adli soruşturmalar başladı. Bunların yapılması belli bir süreci kapsıyor. Hemen bir anda bu soruşturmalar neticelenmiyor. Bunların neticesinde disiplin kurulu toplandı. İlgililer hakkında gerekli incelemeler, araştırmalar hem öncesinde hem de disiplin kuruluna gelen raporlar, bilgiler doğrultusunda ve disiplin kurulunda da Bülent Bey’in de ifade ettiği şekilde işçi sendikası üyesinin de kabul oyuyla bu kazaya sebebiyet veren kişi hakkında işten çıkarma cezası verildi. İşin idari soruşturma boyutunun haricinde adli soruşturma boyutu da devam etmektedir. Ona yargı karar verecektir. Yine bu konuyla ilgili Rıdvan Bey’den bir soru geldi bu zararlar nasıl karşılanacak şeklinde… Gestaş’taki tüm gemilerin sigortaları mevcut. Sigortasız herhangi bir gemi mevcut değil. Meydana gelen hasar ve zarar da sigorta şirketleri tarafından karşılanacaktır. Bunu da bilgilerinize arz edeyim. Bunun yanında Rıdvan Beyin belirtmiş olduğu bir takım hususlar vardır ki bu müşteri memnuniyetinin ve hizmet kalitesinin arttırılması noktasında… Bu öneriler de yönetim kurulunda şahsım ve Bülent Bey tarafından dile getirilecektir. Bu öneriler için de Rıdvan Bey’e çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerinin ardından birleşime son verildi.

Eylem Gözeldere, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.