Çanakkale’den Vekâlet Sayısı 500

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye Diyanet Vakfı vekâletle Kurban bedelini bu yıl 850 TL olarak belirledi. TDV Çanakkale Şubesi elden vekâlette 500 adet talep alacak.

Türkiye Diyanet Vakfı Kurban Bayramına 1 aydan az bir süre kala vekâletle Kurban bedelini yurtiçinde 850 TL olarak açıkladı. 2016 yılında yurtiçi Kurban bedelinin 690 TL iken 2017 yılında 160 TL birden artarak 850 TL olması ise dikkat çekti. Türkiye Diyanet Vakfı Çanakkale Şube Başkanlığından edinilen bilgiye göre elden vekâletle Kurban sayısının Çanakkale için 500 adet olduğu belirtildi. Bu kapsamda Çanakkale İl Müftülüğünde bugün, Çanakkale Belediye Başkanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, Çanakkale Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve TDV Şube Başkanlığının katılımı ile ‘Vekâletle Kurban Organizasyonu Komisyon Toplantısı’ gerçekleştirecek. Toplantıya katılan kurumların vekâletle Kurban bedeli alıp alamayacakları toplantı sonrası belli olacak.

BÜTÜN CAMİ GÖREVLİLERİ VEKÂLET ALABİLECEK

Çanakkale Merkez, İlçeler ve köylerdeki cami görevlileri de vekâletle Kurban bedelini alarak makbuz kesebilecekler. Kesilen makbuzda bedel ödeyen kişinin T.C. kimlik numarası, adı soyadı, cep telefonu numarası ve adres bilgileri yer alacak. Kurban kesimi sonrası vekâletle Kurban kestirenlerin adreslerine teşekkür belgeleri gönderilecek. Hatırlanacağı üzere 2016 yılında Türkiye Diyanet Vakfına 239 bin 414 hisse Kurbanın vekâleti verilmişti. Bu vekâletler sonrası yurtiçinde 235 il ve ilçede görevli ve gönüllüler nezaretinde kesilen Kurbanlar ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

DİŞİ HAYVAN YASAĞI KURBAN BEDELİNİ ARTTIRDI

Vekâletle Kurban bedelinin bu yıl geçen yıla oranla 160 TL birden artarak 850 olmasının ana sebebi olarak ise eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in “Dişi hayvanları hayvan pazarlarına sokmayacağız” şeklinde yaptığı açıklamanın ve o yönde alınan kararın olduğu gösteriliyor. Vekaletle Kurban kestirecekler için son tarih online işlemlerde 1 Eylül 2017, elden işlemlerde ise 31 Ağustos 2017 tarihi olarak belirlendi.

Engin Ören

 


Çanakkale kurban-bayramı kurban-bedeli türkiye-diyanet-vakfı Bu haber 02/08/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 115 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com