Sana ne!

Özgürlüklerin kenti olarak bilinen Çanakkale’de yaşayan insanlar, kadınların kıyafet özgürlüğü konusundaki görüşlerini gazetemizle paylaştı.

Maçka Parkı’nda özel güvenlik görevlilerinden birinin genç bir kadına,”Bu kıyafetle parka girmene izin vermem. Göğüslerini açamazsın” demesi üzerine yaşanan tartışma gündemdeki yerini koruyor. Ülkenin her yerinden yaşanan bu olaya tepkiler geliyor.

Cezaların caydırıcı olmaması ve karşıt görüşlerin tahammülsüzlükleri insanları sokakta karşı karşıya getiriyor. Ekonomik zorluklar, düşük eğitim seviyesi ve biat kültürü insanlardaki birlikte yaşama kültürünü yok ediyor. Özgürlüklerin kenti olarak bilinen Çanakkale’de yaşayan insanlar konuya ilişkin görüşlerini gazetemizle paylaştı.

Simay Üstün: “Ben yaşanan bu boyuttaki taciz olaylarına hiç şaşırmıyorum. Hatta daha da kötüye gideceğimizi düşünüyorum. Bu olaylar yaşanmasa şaşırıyorum ben. Çünkü suçu işleyen taraf için caydırıcı cezalar yok. İnsanlar özgürlüğün ne demek olduğunu bilmiyorlar. Karşı görüşlere hiç tahammülleri yok ve etrafta kendilerine benzer insanlar görmek istiyorlar. Biz burada oldukça rahat ve özgürüz. İstediğimi giyiyorum, istediğim saatte dolaşıyorum. Hiçbir sıkıntı da yaşamadım. Burada eğitim seviyesi yüksek. Memur, öğrenci ve emeklilerden oluşan bir kent. Aslına bakarsanız küçük İstanbul gibi karma bir yapısı var fakat baskın görüş hâlâ özgürlüklerin tarafında. ”

 Meral Ulucan: “Kızım İstanbul’da yaşıyor. Aklım hep onda, her zaman kızımı giyim kuşam konusunda uyarmak zorunda kalıyorum. Kentimizde çok yabancı insan var ve yüz bulamadıkları için bu tarz eylemlere yeltenmiyorlar. Türkiye’de kadının en çok rahat ettiği yerdir Çanakkale.  Tesettürlü insan da var, süper mini etek giymiş kadın da. Benim çocukluğumdan beri geceleri Çanakkale’de rahatlıkla gezilir. Zaman içerisinde ne olur bilemiyorum.”

Melike Bayar: “Benzer fikir yapısındaki tepki bazen yine kadınlar tarafından tesettürlü kadınlara da yapılıyor. Bunun bir zihniyet meselesi olduğunu düşünüyorum.  Çanakkale bu anlamda karma toplum yapısında olmasına rağmen özgür bir kent.  Bunu da kıyı kenti olmasına bağlıyorum biraz da. Merkezde yaşayan insanlarda sürekli bir tatil havası var çünkü. Çanakkale’nin birçok ilçesinin de İstanbul’dan farklı olduğunu sanmıyorum.”

Duygu Çınar: “Ben İstanbul’da yaşadım, şimdi Çanakkale’deyim. Hem İstanbul’da, hem Samsun’da başıma böyle olaylar geldi. Bu kentte ise hiçbir yerde olmadığım kadar özgürüm. Bu yapının bozulmasından çok korkuyorum. İnsanlar birbirlerinin hayatına karışamayacağını anlamak zorundalar. Bu gibi saldırgan erkekler çevrelerinde çok fazla açık giyimli kadınlar görmediği için, bu kadınlara farklı gözle bakıyorlar.”

Yeliz Tuğdaş: “Ben kimsenin giyiminden kuşamından rahatsız olmuyorum. Bu görüş açınız ile alakalı. Karşı görüşe tahammül kalmadı. İzmir’de de yaşadım bu tarz olaylar görmedim. Bu şehirde de kendimi güvende hissediyorum.” Dilek Akşen, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com