Adalet Kurultayı Çanakkale’de

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de 5 günlük bir ‘adalet kurultayı’ yapacaklarını açıkladı.

haberler.com’un haberine göre; CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tezcan, parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

5 GÜNLÜK ADALET KURULTAYI

CHP’nin ‘adalet yürüşü’ yaptığını ve milyonlarla Maltepe’de bir büyük ‘adalet buluşması’ gerçekleştirdiklerini söyleyen Tezcan, şöyle konuştu:

“Bu yürüyüşün arkasından toplumun her kesiminden çok önemli çağrılar geldi. Bütün toplum kesimlerinin adaleti tartışacağı ve adaletle ilgili yol haritasını çıkaracağı bir kurultay talebi geldi Türkiye’den. Adalet yürüyüşünün üzerinde artık her kesim bunu Türkiye’nin bütün adaletsizliklerini bütün boyutlarıyla tartışacağımız bir kurultaya ihtiyacımız var dedi böyle bir talebe kulaklarımızı tıkayabilmemiz mümkün değildi. O nedenle 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de 5 günlük bir ‘Adalet Kurultayı’ yapacağız. Bu ‘adalet kurultayında, bütün boyutlarıyla toplumun her kesimi Türkiye’de yaşanan adaletsizlikler, adalet katledilmesinde gelinen nokta ve çıkış yollarını konuşacak. Neden kurultay? Çünkü, tarihimizde atalarımız bütün büyük devlet meselelerini ve toplumsal sorunları kurultayla çözmüşler. Halk, millet olarak bir araya gelmişler bugün anlaşıldığı gibi partilerin organik toplantıları değil büyük toplum meselelerin çözüm yerleri olmuşlar. Adalet gibi temel meselenin herkesin ortak sorunu olan bir meselenin çözümü ancak ve ancak bizim tarihsel birikimimize uygun olarak ‘adalet kurultayında olabilir dendi ve gelen bu talep bizim tarafımızdan da takdire şayan ve uygulanması zaruri bir talep olarak görüldü.”

“NEDEN ÇANAKKALE?”

“Neden Çanakkale? Çanakkale çok önemli bir merkez” diyen Tezcan, “Çanakkale ilk defa, hiçbir etnik ayrım gözetmeden ulusal kurtuluş savaşından önce bu milletin Türk Kürt Laz Çerkez ayrımı gözetmeden emperyalist işgale karşı koyun koyuna savaştığı yer. Herkesin kanının topraklarıyla yoğrulmuş ve ulus bilincinin ilk tohumlarının atıldığı bir direniş destanı. Ulusal kurtuluş savaşımızın tohumlarının atıldığı bir millet olma bilincinin tohumlarının atıldığı yer bu nedenle, bu büyük ortak davanın tartışmasını Çanakkale’de yapmanın anlamlı olacağı görüşü ortaya çıktı. Bu çerçevede bir talep geldi ve Çanakkale’de yapılmasına karar verildi” açıklamasında bulundu.

“BU KURULTAY PARTİLERÜSTÜ BİR KURULTAY”

26-30 tarihlerinin bir başka özel önemi daha olduğunu ifade eden Tezcan, “Büyük taarruzdan büyük zafere giden yolun tarihidir. Bu nedenle, aradaki 5 günlük dönem, milletimizin bir yeni büyük taarruzunun, zaferinin görüşmelerinin yapılacağı bir yer olacaktır. 5 gün içerisinde bütün temel meseleleri konuşacağız. Bu, bir partinin kurultayı değil, bu kurultay partilerüstü bir kurultay, bu kurultay adalet isteyenlerin kurultayı. Adaleti özleyenlerin kurultayı” değerlendirmesinde bulundu.

“PARTİ, BAYRAĞI, AMBLEMİ, LOGOSUYLA YAPMIYORUZ”

16 Nisan’da partilerüstü kampanya yürüttüklerini ve bunun birleştirici özelliğini gördüklerini anlatan Tezcan, “adalet yürüyüşü”nü de aynı şekilde yaptıklarını ve milletin her kesiminin desteğini yaşadıklarını kaydetti. Tezcan, “Şimdi bu kurultayımızda da parti, bayrağı, amblemi, logosuyla yapmıyoruz. Milletin büyük davalarının çözüleceği kurultaylara benzer bir örnek kurultay olacak. Adalet davasında adalet dosyasına koyacak benim de bir arzuhalim var diyen herkesi 26-30 tarihleri arasında Çanakkale’deki ‘adalet kurultayımıza davet ediyorum” dedi.

“30 AĞUSTOS PROGRAMI DA BU KURULTAY ÇERÇEVESİNDE DÜZENLENİYOR”

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Tezcan, ‘adalet kurultayının detayları ve Kılıçdaroğlu’nun 30 Ağustos programının sorulması üzerine, “Detayları önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı alacaksınız. Geniş bir alanda çok renkli ve sürprizlerle bezenmiş bir kurultayımız olacak. Kurultay alanında sürekli bir etkinlik olacak ve bütün Türkiye kendini bulacak. Genel Başkanımızın 30 Ağustos programı da bu kurultay çerçevesinde düzenleniyor” cevabını verdi., ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com